HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Takvim Yaprağından

08.09.2001 00:00:00
Salihlerin adeti teheccüd namazı

Gece yarısından sonra uykudan kalkarak kılınan nafile namaza "Teheccüd Namazı" adı verilmektedir. Sevabı çok olan bu namaz için Resulullah Efendimiz (sav) ümmetini teşvik etmiş ve şöyle buyurmuştur:

- "Gece namazına devam ediniz. Zira bu, sizden önceki salihlerin adetidir. Sizi Rabbinize yaklaştırır. Günahlara keffarettir. Nefsi günahlardan alıkor."

- "Her kim gece uyanır ve hayat arkadaşını da uyandırır, ikisi birlikte iki rekat namaz kılarsa, Allahu Teala onları Allah'ı çok zikreden erkekler (zakirin) ve Allah'ı çok zikreden kadınlar (zakirat) zümresine dahil eder."

Ebu Hureyre'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Resulullah Efendimiz (sav), teheccüd namazının feyizli ve faziletli vaktini şöyle bildirmiştir:

- "Farz namazdan sonra en faziletli namaz gece namazıdır. Geceyi iki kısma bölersen; ikinci kısmı namaz için en feyizli zamandır. Eğer üçe bölersen orta kısmı en mübarek ve faziletli vakittir."

NE DE KÖTÜ ARKADAŞ

Şeyh Muzaffer Mansur der ki:

- "Birkaç kişi ile Abdülkadir Geylani Hazretlerinin yanına gitmiştik. Elimde felsefe ile ilgili kitaplar vardı. Bizi süzdükten sonra kitabı görmeden bana; 'O elindeki kitap ne kötü bir arkadaştır' dedi. Bu esnada oradan ayrılıp kitabı bir yere koymak ve bir daha taşımamak hatırıma geldi. Kitabı çok seviyordum. İçerisindeki çok şeyi de ezberlemiştim. Tam kalkacaktım, bana dikkatli dikkatli bakmaya başladı. Şaşırıp kalkamadım. 'Şu kitabı bana versene' dedi. Vermek için kitabı açtım. Bir de ne göreyim kitabın sahifeleri bembeyaz olup, hiçbir şey yazılı değildi."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.