HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Takvim Yaprağından

27.09.2001 00:00:00
Hırsıza karşı insan-ı kamil tavrı

Ahmed er-Rufai (ks), tekkede herkesin uyumakta olduğu bir sırada ahıra gittiğinde bir hırsız gördü. Hırsız da onu görünce korktu. Hırsıza yaklaşan Ahmed er-Rufai sakin bir sesle;

- "Korkma, benden sana bir kötülük gelmez! Evladım, senin fakir olduğunu zannediyorum. Bu hayvanlar da fukaranın malı olup bakımsızdır. Gel de sana semiz bir havyan göstereyim" dedi.

Torunu İbrahim A'zeb'in bakıp beslediği bir ineğin yanına gidip hırsıza;

- "Oğlum, al bunu!.. Acele et, seni yakalamasınlar!..." dedi.

Kulaklarına inanamayan hırsız acele ile hayvanı ahırdan çıkardı. Hz. Rufai de onunla birlikte kasabanın dışındaki köprüye kadar yürüdüler. Orada Ahmed er-Rifai;

- "Oğlum, şu yolu tut, falan köye kadar git; orada ineği sat ve ailenin ihtiyacını karşıla!.." diyerek hırsıza veda etti.

Sabahleyin ineğinin çalındığını gören torunu ağlamaya başladı. Hz. Rufai ona;

- "Ağlama yavrum, Allah yolunda sarfedilen için kendini üzme! Zira O, sana bu kaybettiğin şeyden daha hayırlısını verir..." diyerek teselli etti.

Hırsız ise, ineği satıp ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra Ahmed er-Rufai'den gördüğü muameleyi düşünüp, bir müddet sonra kendisini ziyarete geldi. Özür beyan etti, af diledi, tevbe ederek onun talebelerinden oldu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.