HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Tam teslimiyet

19.05.2001 00:00:00
Türkiye tam bir aldatılmışlık girdabına girmiş durumda. IMF'ye verilen niyet mektubunun içeriği ortaya çıktıkça, halkın nasıl bir "yalan rüzgarına" sürüklendiği de ortaya çıkıyor.

Öncelikle şunu söyleyelim, IMF'den bugün yarın gelecek diye beklediğimiz 3.8 milyar dolarlık kredi dilimi sizi yanıltmasın. Zira bu meblağ Türkiye'ye Şubat krizinden dolayı "zırnık" bile verilmediğini ispat ediyor!

Nasıl mı?

Geçen yıl IMF ile imzaladığımız stand by anlaşmasına göre, tıpkı bu gün 15 milyar dolar yardım verileceği vaad edildiği gibi, 6.5 milyar dolar kredi verileceği söze bağlanmıştı. Ancak aradan 1 yıl geçmesine rağmen sadece 2 milyar dolarlık dilimi alınabildi bu paranın.

Dolayısıyla, şu an serbest bırakılan 3.8 milyar dolarlık kredi, geçen yıl zaten sözü verilen paranın geri kalanını bile tamamlamıyor! Yani IMF aynı parayı vermek için iki defa söz verdi, iki defa imza attı!

Demek ki, kriz dolayısıyla verilen "yeni tek kuruş yok" Türkiye'ye.

Üstelik gelecek olan paranın işçiye, memura, köylüye, üretime, ihracata zerre kadar katkısı olmayacak. Kredinin, bankaların mali durumlarının düzeltilmesi için kullanılması gerektiği "kesin şarta" bağlanmış durumda.

Yani büyük vaveylalarla yapılan banka operasyonlarındaki hortumcu takımı, dış destekle kurtarılmış olacak.

İşçi ve köylüyü ise felaket haberleri bekliyor. IMF'ye verilen iyi niyet mektubunda afetlerden zarar gören çiftçiye yardım yapılmasını öngören yasanın kaldırılması isteniyor. Hazine, bu talebin yerine getirilmesini afet konusunda değişiklik yapılması için müracaatta bulundu bile. Buna göre 5254 sayılı muhtaç çiftçilere tohumluk verilmesi hakkındaki kanun ile 4478 sayılı afet kanunları iptal edilecek. Böylece "milli koalisyon!" IMF'nin dayatmasıyla "muhtaç köylülerin" değil "muhtaç/hortumcu bankaların" hükümeti olduğunu bir kez daha teyid edecek.

Devlet Bahçeli Adana'da selden zarar gören köylülere hitaben yaptığı konuşmada, "hepinizin zararını gidereceğiz" diye söz verdi ama, IMF yasaları TBMM'den geçerse -ki geçecek- ne Osmaniyelilere, ne Hataylılara tek kuruş afet yardımı veremeyecek.

Osmaniye ve Hatay köylüleri maruz kaldıkları afet için iç yardımdan umudu kesecekler, dışardan, mesela İsrail'den, Yunanistan'dan gelecek yardımları bekleyecekler!

Zira afetlere dış yardımın önü açık!

İyi niyet mektubunda bir diğer şok da işçilere. Hükümet, Bayram Meral'le yaptığı ile görüşmede yüzde 5 zam önermişken dün bu sözden de çark etti. Zam teklifini "sıfıra" çekti. IMF'nin dikte ettirdiği gizli şartlara göre işçiye sıfır zam verilecek. Mehmet Keçeciler 1 hafta önceki yüzde 5 zam önerisinden aniden çark etti ve IMF'nin emri doğrultusunda "sıfır da, sıfır!" diyor.

Kemal Derviş'in Türk işçisini, köylüsünü, üreticisini, ihracatçısını ne kadar çok düşündüğü, iyi niyet mektubunun acı semereleri ortaya çıktıkça belli oluyor.

Tam bu atmosferde, IMF'nin "bankaları ve bankacıları" kurtarmak için gönderdiği kredi yolda iken, Türkiye'de bankalara karşı yapılan operasyonların kilit ismi, İstanbul Mali Şube Müdürü Ayhan Mimaroğlu görevden alınıyor.

Kararın altında da İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın imzası var!

Tantan, tam da IMF'nin istediği gibi bir politika izleyeceğinin ve çark ettiğinin izlenimini veriyor. Tıpkı bir süre önce bir TV programında Mehmet Ali Birand'a "Dışbank'ın durumu kritik" dedikten sonra kopan fırtınalar üzerine hemen çark edip bir başka TV programında "bütün vatandaşlarımızı bankalara mevduat yatırmaya davet ediyorum. Bankalar mali sistemimizin güvencesi!" dediği gibi.

Türkiye'de "yolsuzlukla mücadele" diyen de, milliyetçiyim, sosyal demokratım, liberalim diyen de IMF reçetelerine tam teslim olmuş durumda.

19 Mayıs'ın tam özgürlüğe meşale kaldırdığımız gün olduğu bu gün, bu tam teslimiyeti yazmak çok acı, ama gerçek.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.