HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

TÜPRAŞ işçileri meydanlarda

25.10.2003 00:00:00
Özelleştirme kurumuna teklif verme süresi dün dolan TÜPRAŞ'ta, işçiler eylem yaptı

Pazartesi gününden bu yana fabrikada acil işler dışında çalışmayan işçiler, teklif verme süresinin son gününde de attıkları sloganlar ile özelleştirme kararını protesto etti. Servis araçları ile otoban katılım köprüsü üstünde bir araya gelen TÜPRAŞ, İGSAŞ (İstanbul Gübre Sanayi A.Ş.) ve Petkim çalışanları, hükümet aleyhinde sloganlar atarak fabrika önüne kadar yürüdü.

Yaklaşık 1 kilometrelik yolu ağır tempo ile yürüyen ve zaman zaman da oturarak alkışlı eylem yapan bin civarında işçi adına konuşan Petrol- İş Sendikası Yarımca Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar, "Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. TÜPRAŞ ülkenin en karlı kurumuyken, ülkenin tam bir ekonomik devi iken, istihdam eksiği olan bu kurum niçin buharlaştırılmak isteniyor. Ülkenin değerlerini satarak bir yere varılmayacağı senelerdir yapılan özelleştirme uygulamalarında çok açık görülmüştür. Bırakın üretelim. Kutsal ekmek mücadelemizde çalışanlarımızın haklarını sonuna kadar koruyacağız" dedi.

Öte yandan İzmir'in Aliağa İlçesi'nde, Aliağa Rafinerisi ve TÜPRAŞ işçileri, iş bırakma eylemine başladı. Eylemin akşam saatlerine kadar süreceği bildirildi. Yaklaşık 3 bin Petkim ve TÜPRAŞ işçinin sabah saat 08.00'de başlattığı eylem nedeniyle Petkim ve TÜPRAŞ'ta üretim ve satışlar durdu. Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, burada işçilere seslenerek "Özelleştirme adı altında satılan fabrikalarda üretim yapılmıyor. Çalışanları işten çıkartıldı ve devletin vergi kaybı oldu. Devlete ödenmesi gereken borçlar ötelendi. Bu nedenle özelleştirme bir fiyaskodur. Bütün bunlar ortadayken, atıl olmayan ve aksine eleman eksiği bulunan kurumun, blok satışla özelleştirilmesini kimseye anlatamazsınız" diye konuştu.

Batman TÜPRAŞ Rafinerisi personeli de eylem nedeniyle dün işbaşı yapmadı. Batmanlı işçiler "Bölgede çıkan petrolü işletebilen tek rafineri Batman Rafinerisi'dir. TÜPRAŞ'ı blok halinde alan şirket, ileride 'Ben bu petrolü işletemiyorum' diyerek rafineriyi kapatabilir. O zaman TPAO'nun bir özelliği kalmaz. Onun kapısına da kilit vurulur. Onun için, işçilerin yanı sıra tüm esnaflar ve petrol firmaları da bize sahip çıkmalıdır. Hiçbir esnaf veya petrol firması 'işim aksıyor' diye düşünmesin. Öyle düşünenler, yarın TÜPRAŞ'ın kapısına kilit vurulduğunda tamamen işlerini yitirecekler" şeklinde konuştular.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.