HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Türkiye oyuna gelmemeli

14.09.2001 00:00:00
Dünyanın en iyi korunan ülkesinin, en iyi korunan şehirlerinin, en iyi korunan binalarının terörist bir saldırı ile nasıl yerle bir olduğunu dehşetle izledik.

Görüntüler savaştan da öte boyutta idi. Amerika, Körfez Savaşı'nda verdiği zayiatın yüzlerce katını bir terör eylemiyle vermişti.

Bu, terörün kanlı yüzünü ortaya koyması bakımından çok anlamlı idi kuşkusuz. Ancak bu kez terör, bireysel ve örgütsel bir organizasyon olarak değil, bir devletin hatta devletlerin işbirliği ile çıkmıştı.

Ve bu terörü besleyenler, göz yumanlar, görmezden gelenler de yine "Batılı" dostlarımızdı.

İşin vahametine ve garabetine bakınız: NATO Genel Sekreteri, Amerika'ya yapılan saldırıdan sonra hemen bir açıklama yaparak, "5'inci maddenin uygulamaya sokulacağını" açıklıyor.

Nedir 5'inci madde:

"Bir NATO ülkesine yapılan saldırıların bütün NATO üyelerine yapılmış sayılacağı ve ortak hareket edileceği"ni karar bağlıyor.

Amerika'nın iki büyük binasını ve Pentagon'u vuran terörist saldırı sonucu NATO derhal ortak askeri hareket yapma kararı alıyor. Ve tabii Türkiye de bu harekat pozisyonunun içine sokuluyor. Ortadoğu'da meydana gelebilecek yeni çatışmaların ve dipsiz kuyuların girdabına doğru itiliyor.

Madem terörist saldırılarda NATO'nun ortak hareket etmesi, bir ülkeye yapılan saldırının bütün NATO ülkelerine yapılmış sayılacağı bu kadar şevkle pratiğe geçirilecekti, neden terör Türkiye'yi ateş gibi kuşatırken bu yola gidilmedi?

PKK, bu ülke insanlarından 30 bin can alırken NATO neredeydi?

PKK, bir ilimizi, Şırnak'ı basıp, 23'üncü Tugayı yaylım ateşine tutup tam bir savaş ortamı meydana getirirken NATO neredeydi?

Bizim bir şehrimiz, Amerika'nın 2 binasından daha mı değersizdi?

Türkiye'nin maruz kaldığı terör saldırılarına kulak tıkamak bir yana, terör örgütlerine her türlü maddi, manevi desteği verenler kimlerdi?

Washington'da, New York'ta PKK'nın ofis açmasına Amerika izin vermedi mi?

ASALA militanları dünyanın her yerinde Türklere karşı acımasızca saldırılar düzenlerken ve onlarca diplomatımızı öldürürken, bu teröristlere kucak açan, yakalanan militanları sudan sebeplerle serbest bırakan Amerika değil miydi?

PKK'nın liderini, her türlü izzet ü ikramı sağlayarak, lüks malikanelerde ağırlayan İtalya değil miydi?

Özdemir Sabancı'yı öldüren militanlara kucak açan, Fehriye Erdal'ın kaçmasına göz yuman Belçika değil miydi?

DHKP-C lideri Dursun Karataş başta Belçika ve Hollanda olmak üzere, bu ülkelerin istihbarat örgütlerinin göz yumması ile Avrupa başkentlerinde rahatça yaşamıyor mu?

Hizbullah'ın fikir ve finans babaları Almanya'da konaklamıyor mu?

Amerika ve Batı, sözkonusu Türkiye olunca terörizmi böylesine açıkça desteklerken, teröristlere göz yumarken, terör okları kendi üzerlerine çevrilince "nasıl da çifte standardın iki yüzlülüğüne" bürünebiliyorlar.

İçimdeki endişeler gittikçe büyüyor:

Türkiye'nin de içinde bulunduğu NATO birlikleri Usame bin Ladin'e destek veriyor diye Afganistan'a vurmaya kalkarsa, Türkiye Afgan Türklerine bomba yağdırma, Türkün Türke vurdurulması gibi pis bir operasyona "evet" diyecek mi?

Bu saldırıyı her kim yapmışsa, Amerika cezasını vermek istemekte haklıdır. Binlerce insan ölmüştür ve savaş ortamı hasıl olmuştur.

Ama bu saldırı bahane edilerek masum insanların imhasına ve Türkiye'nin içine sokulmaya çalışılan çöl savaşlarının doğmasına müsaade edilmemelidir. Terörü önlemek adına bir başka terörün içine düşmek, çok yanlış bir iştir.

Kaldı ki, Oklohoma'da bir binaya yapılan saldırının arkasında bir Amerika vatandaşı çıkmış ve geçtiğimiz aylarda idam edilmişti!

Yani eylemi kimin yaptığı çok ciddi bir meçhuldür.

Bu meçhullük içinde, ABD'de bulunan George Town Üniversitesi terör uzmanlarının hazırlayıp CIA'ye de verdiği bir raporda terörizmin yeni yüzü hakkında ciddi görüşler ileri sürülmüştü. Raporda Amerika'nın bundan böyle "Asimetrik Tehdide" maruz kalacağı, karşısında herhangi bir devletin olmadığı bir savaşla karşılaşabileceği ve bu konuda da en büyük tehlikenin teröristlerce kullanılacak "teknoloji"den geleceği belirtiliyor.

Terör yıllarca bizi vurdu. Şimdi göz yumanları vuruyor.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.