HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Türkiye'de kuş gribi riski her zaman var

09.10.2005 00:00:00
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Uzmanı Doç. Dr. Şağdan Başkaya, göçmen kuşlarla evcil kanatlı sürülerinin temasının kuş gribi salgınının en önemli nedeni olduğunu söyledi.

Kuş Gribi hastalığının AIDS, Ebola, SARS ve deli dana gibi hayvanlarda başlayıp, daha sonra insanlara bulaşan ölümcül bir hastalık olduğunu belirten Yaban Hayatı Uzmanı Doç. Dr. Şağdan Başkaya, "İnsanlarda ilk defa, 1997 yılında Hong Kong'da görülen ve 6 kişinin ölümüne sebep olana kadar, virüs sadece kuşlar, tavuklar ve ördeklerde görülmüştür. Hızla bölgeye ve dünyaya yayılma eğilimi gösteren hastalık bugün dünyayı tehdit eder bir hale gelmiştir. Son günlerde ise Rusya'da ortaya çıkan kuş gribi nedeniyle bazı kümes hayvanlarının itlaf edildiği, dolayısıyla bu ülkeden göç edecek hayvanlar (bıldırcın, çulluk, yaban ördekleri, yaban kazları vd.) aracılığıyla göç yolundaki diğer ülkelere de ulaşabileceği endişesi avcılar başta olmak üzere herkesi endişelendiren önemli bir konu olmuştur" dedi.

Kanatsız hayvanlarda sadece domuza bulaşıyorDoç. Dr. Başkaya, göçmen kuşlar ile evcil kanatlı sürülerinin temasının salgınların en önemli nedeni olduğunu kaydederek, "Kuş gribi virüsleri normalde kanatlı hayvanlar ve domuz dışındaki canlılara bulaşmamaktadır. Ancak araştırmalara göre enfekte canlı kanatlılarla kurulan yakın temasla insanlarda da enfeksiyon şekillenmektedir. Kuş gribi salgınlarının her yüzyılda ortalama 3-4 defa yaşanıyor olması yeni salgınların ortaya çıkma ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Türkiye'de bugüne kadar kuş gribinin görülmemiş olması hastalık riskini ortadan kaldırmamaktadır.

Göçmen kuşlara antipati arttıDoç. Dr. Başkaya, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu denli öldürücü bir hastalığın göçmen kuşlar aracılığı ile diğer ülkelerdeki kuş ve insanlara bulaşabilmesi, göçmen kuşların kamuoyu nezdinde sevgilerini kaybetmelerine neden olmaktadır. Avcıların bir kısmı ava çıkmama kararı alırken büyük bir çoğunluğu şimdilik bir tehlike olmadığını düşünerek avlanmaya ve av eti yemeye devam etmektedir. Sadece avcılar değil, tavuk gibi kanatlıların etlerini yiyen herkes göçmen kuşlar veya diğer nedenlerle kuş gribi hastalığına yakalanmaktan endişe duymaktadırlar. Bu konuda yetkililerin hastalığın görüldüğü ülkelerle yapacakları canlı hayvan ve yumurta ticaretinde dikkatli olacaklarını düşünüyor ve umut ediyoruz."
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.