HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 HAZİRAN 2021, PAZAR

Tütün oyunları

19.07.2001 00:00:00
Biz Türkiye'de tarımın yabancılara peşkeş çekilmesini intihar olarak nitelendirirken içimizdeki bazı "aydın ve politikacılar!" tam tersini düşünüyor.

Mesela, Tütün Yasası'nın Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer tarafından geri iade edilmesine Hürriyet'ten Ertuğrul Özkök'ün tepkisi şöyle oldu: "Adım adım kollektif intihar!"

Yani Tütün Yasası'nın yabancıların istediği şekilde çıkarılmasına engel olan Cumhurbaşkanı "intiharımıza" yol açacak.

İşte "intihar" kavramına iki farklı yorum: Bizde böyle, onlarda öyle.

Ve tabi Milliyet'in de "ve Sezer tüy dikti" başlığını attığını, Ecevit'in ise "Sezer politik davrandı" dediğini hatırlatalım.

Tütün yasası, tütün üreticisini tamamen korumasız bırakarak ithal ürünlerin rahat girişine imkan sağlayacak ve üretimi kısıtlayacak bir yasa.

Bu yasanın çıkması için aylardan beri tütünle ilgili onlarca yalan uyduruldu. Tütün denilerek, aslında bütün tarımımızı imha projesinin uygulamaya konulmasına zemin hazırlandı.

Bakınız ne yalanlar uydurdular. Denildi ki; "Tütüne yılda 1 milyar dolar veriyoruz. Sonra da tütünü yakıyoruz."

Bu tamamen yalandı. Türkiye'de devletin üreticiden alıp da yaktığı 1 gram tütün yoktu. Tütüne ödenen toplam para ise 550-600 milyon dolar civarındadır. Bunun da önemli bir kısmı ihraç edilmektedir.

Denildi ki; "devlet, tütün üreticisine trilyonlarca lira destek veriyor."

Bu iddia da yalanlandı. Devletin yaptığı, satın aldığı tütünün parasını vatandaşa ödemekten ibaretti. Tarımı ve tütünü en az destekleyen ülkeler arasındaydı Türkiye. Yunanistan'da üretici, kiloda 3,5 milyon lira (3.1 Euro) destek alıyor, Türk üreticisi ise en iyi tütünü 2,5 milyon liradan satıyor.

OECD ülkelerinin yıllık tarıma destekleri 300 milyar doları bulurken, bizde verilmeyen teşviki veriliyor göstermek tam bir "küresel yalan" doğrusu.

Denildi ki "Devlet stokundaki tütüne 1,4 milyar dolar ödedi. Türkiye'nin ürettiği tütünün dış alıcısı yok".

Bu da kuyruklu bir yalan.

Tekel ve özel sektör 1994-1999 yılları arasında 481 bin ton tütün ihraç ederek 2 milyar 140 milyon dolar döviz girdisi sağladı.

Türkiye son 10 yıldır ortalama 120 bin ton tütün ihraç ediyor.

Denildi ki; "tütün fiyatı her yıl beklenenden fazla artırılıyor. Bunun için üretici tütünden vazgeçmiyor."

Halbuki gerçek tam tersi. Tütün fiyatı hem enflasyona karşı hem de dolar bazında sürekli düşüyor. Ege bölgesi tütünü için baş fiyat 1996'da 4 dolar 11 sent iken 1997'de 3 dolar 68 sent, 1998'de 3 dolar 75 sent, 1999'da 3 dolar 5 sent, 2000 yılında 2.5 dolar olarak verilmiştir. Yani her yıl tütüne verilen baş fiyat sürekli azalmıştır.

Denildi ki; "Tekel devletin sırtına kambur olarak kalamaz. Tekeli 3-4 milyar dolara satmalıyız."

Tekelin 2000 yılı cirosu 2.2 katrilyon lira hazineye ödediği vergi fonların toplamı 2.8 milyar dolar. Satış hasılatı 3.5 milyar dolar.

Denildi ki "Tütüne alternatif ürünler desteklensin."

Halbuki tütün kıraç alanlarda yetişmekteydi ve alternatifi de yoktu.

Tütün konusuna bu kadar geniş yer ayırmamın sebebi pamuğa da şekerpancarına da, fındığa da, çaya da, oynanan oyunun aynı olmasıdır. Bütün tarım ürünlerimiz için "üretmeyin, desteklemeyin, sübvansiyonu kaldırın" dayatmaları aynı küresel oyun ve baskıların bir sonucudur.

Bu baskılara boyun eğen bir koalisyon ve 3'lü iktidar esas duruşa geçerek IMF'nin emrettiği yasaları çıkartırken tütün üreticilerinin ipini işte bu tip yalanlarla çekiyor.

Ve tabi bütün tarım ürünlerimizin de.

Not: Tütünle ilgili olarak yukarıda aktarılan bilgiler için Dünya Gazetesinin 11 Temmuz 2001 günkü nüshasında Ali Ekber Yıldırım'ın yazısı kaynak olarak kullanılmıştır.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.