HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Vah benim memleketim

13.07.2001 00:00:00
Türkiye'de halk ile devleti birbirine düşman etmek için özel olarak görevlendirilmiş, ülkenin yüksek kârlarını baltalamaktan başka bir işe yaramayan bürokrat takımının ne gibi cinayetlere imza attığına dair her gün bir başka bilgi ulaşıyor elimize.

Bunlar bazen bir müdür oluyor, bazen bir müsteşar, bazen bir müfettiş...

Ama görevleri hiç değişmiyor. Siyasilerden aldıkları emirler doğrultusunda devleti halktan koparmak, uzaklaştırmak için cansiperane çalışıyorlar.

Bugün size bir müfettiş heyetinin raporundaki bir cümleyi aktararak bu vahim dalalet şebekesini cürüm işlemekte hangi noktaya vardığını anlatmak istiyorum.

Malumunuz Türkiye'nin 3 önemli vilayetinde "Ermeni Soykırım İddialarını Red" amacıyla mitingler yapıldı. Yüzbinlerce insan Ermenilerin soykırım iddialarını tel'in etti. Bir çok Avrupa devletinin, soykırımı yasalaştırmak için sıraya girdiği şu günlerde böyle bir miting hem milli dayanışma, hem de Türkiye'nin gücünü dünyaya göstermek için anlamlı bir mesajdı.

Yüzbinlerce Türk vatandaşı ellerinde bayrakla koştu miting alanlarına. Sağcısı-solcusu, tesettürlüsü-mini eteklisi, yaşlısı-genci, kadını erkeği "Ermeni şaşırma sabrımızı taşırma" diye bağırdı.

Ekonomik krizin kitleleri perişan ettiği bir konjonktürde izdihama varan kalabalıkların böylesine ulusal bir davada "devletin yanında yer alarak kükremesi" organize heyetine madalya verilmesini gerektirecek kadar alkışlanacak bir hadiseydi.

Bu mitinglerden, Ermenistan'ın Fransa'nın soykırım tasarısını parlamentosunda bekleten Rusya'nın, Pontus soykırım safsatasını meclislerine getirmek için bekleyen Yunanistan'ın rahatsız olduğuna dair bilgiler elimize ulaşmıştı.

Ve tabi çok doğaldı bu rahatsızlıklar. Ama velhasıl olmuştu. Trabzon, İstanbul ve Ankara mitingleriyle olası bir Ermeni soykırım iddiasını gündeme getirmek için pusuda bekleyen odaklar Türk milletinin bu beraberliği karşısında perişan olmuşlardı; rahatsız olmuşlardı.

Ermenistan'ın, Yunanistan'ın rahatsız olması doğaldı ama Türkiye Cumhuriyeti'nde siyaset yapan ve devlet bürokrasisinde görevli bazı kişilerin de "Ermeni şaşırma, sabrımızı taşırma!" sloganlarından rahatsız olması izah edilebilir gibi değildi.

"Devletin bazı müfettişleri" aldıkları talimatlar gereği bu mitingleri adeta suç olarak gösterme eğilimine girmişlerdi.

İstanbul'da bir özel koleji denetleyen müfettiş heyeti, kolejde gördükleri "çok önemli bir suçu!" anında rapor etmişlerdi "Kimlerden hangi talimatları alarak bu teftişi yaptıklarını" çok iyi bildiğimiz bu teftiş heyetinin raporundan bir cümle aktarayım sizlere:

"Trabzon'da yapılan soykırım iddiaları mitingi ile ilgili haber ve resimlerin yer aldığı 09. 04. 2001 tarihli Yeni Mesaj Gazetesi'nin 1. sayfasının halka ilişkiler odası ve ilköğretim okulu müdür yardımcısı odasındaki panolarda sergilendiği..."

Demek ki bu özel kolej ne yapmış; "Ermenilerin soykırım iddialarının reddedildiği, bu iddiaları ortaya atanların lanetlendiği, buna karşı halkın kenetlenerek Türk bayraklarını dalgalandırdığı bir mitingin haberlerini panoya asmış!"

İyi de böyle bir olayı Erivan'daki bir özel kolejin yapması halinde Ermeni müfettişlerin böyle bir rapor tutması anlayışla karşılanabilir ama, Türkiye Cumhuriyetinin müfettişlerinin soykırım iddialarının reddedildiği bir toplantıdan rahatsız olmalarının sebebi ne olabilir?

O kolejin çocukları, Milli Eğitim'in müfredatı doğrultusunda Ermeni soykırım iddialarının gerçekdışı olduğunu öğreniyorlar, ama soykırımı kınayan haberleri okudukları için "suçlu oluyorlar".

"Soykırımla ilgili haber ve resimleri" suçüstü yapan müfettişler, okulun da kapatılmasını istiyorlar!

Yani Ermenileri kınadığınız zaman birileri hemen Demokles'in kılıcını gösteriyor.

Bu çirkin tezgahı kuranlar, devletle milletin kaynaşmasından rahatsız olanlar, soykırımının tel'in edilmesine karşı çıkanlar bunun hesabını elbette verecekler. Böyle ulusal bir şahlanışı, yüzbinlerin Türk bayrağını dalgalandırmasını hazmedemeyenler hangi makam ve mevkide olursa olsunlar yaptıkları bir anayasal suç ve resmen bölücülük.

Yarın bu ülke daha büyük badireler ve soykırım iftiralarına maruz kaldığı zaman, bu raporu yazdıran zihniyet "ey millet, gelin bu iftiraları meydanlarda protesto edin" dediklerinde kimleri bulacaklar o meydanlara koşan? Kim koşacak arkalarından?

Trabzon mitinginde Atatürk'ün Amasya ve Sivas Kongresi, düşman işgaline karşı sergilenen Kuvayı Milliye ruhu anlatılmış bugün de aynı birliktelik ve ruhla meselelerin aşılacağı vurgulanmıştı.

Bu ruhun şahlanmasından rahatsız olanlar, niçin hala bu devletin görevlisi sıfatını taşıyorlar?

Hangi ülkenin çıkarı için çalışıyorsanız oraya gidin.

Bu cinayetin vebalinin de, hesabının da çok ağır olacağını, hukukun ve vatansever devlet görevlilerinin bu hesabı nasıl soracağını hep birlikte bekleyeceğiz, göreceğiz.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.