HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 24 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Vergide beyan ve ödeme süreleri farklılaşıyor

18.10.2003 00:00:00
Maliye Bakanlığı'nın, vergilerin sadece bankalar kanalıyla toplanması projesini pilot olarak uygulamaya koyduğu Ankara'da Defterdarlık, yeni sisteme ilişkin kapsamlı bir çalışma yaptı. Ankara Defterdar Vekili Cemal Boyalı'dan alınan bilgiye göre, bu çalışmada, vatandaşların vergi ödemelerinde neden banka yerine vergi dairelerini tercih ettiği, ödemelerde hangi sorunlarla karşılaşıldığı gibi çeşitli konular araştırıldı. Çalışmaya göre, Türkiye'de kira geliri sahipleri ile küçük esnaf başta olmak üzere, daha çok küçük mükellef grupları vergi dairelerini tercih ediyor. Ancak, işlem olarak bunlar yüzde 78'lik bir grubu oluşturuyor. Vatandaşlar, "Banka kayıtlarına güvenmeme, banka ile vergi dairesi arasında koordinasyon olmaması, bankalarla çalışmama, vergi dairesinde daha az bekleme, bankaların son ödeme tarihini geçen vergileri almaması, düşük meblağların tahsilinden kaçınmaları ve bankalara yapılan ödemelerin vergi dairesine ulaşmaması ya da geç intikali'' gibi nedenlerle vergi dairesini tercih ediyor.

Ne yapılacak ?

Proje kapsamında bankalarla yapılan görüşmelerde, bu tür aksaklıkların önüne geçilmesinin yolları araştırılırken, Maliyenin uygulamaya dönük yeni tedbirler alması da gündeme geldi. Bu çerçevede, beyan ve ödeme sürelerinin farklılaştırılmasına çalışıldığı, böylece tahakkuk bilgilerinin bankalarca görülebilmesinin temin edilebileceği belirtildi. Ankara Defterdar Vekili Boyalı, "Bu konuda uygulamaya konulacak yeni düzenlemelere paralel olarak, mükellefin, ödeyeceği vergi tutarını banka kayıtlarında görmesi sağlanacak. Bunun için de tahsile yetkili bankalara, borç tutarları elektronik ortamda aktarılacak'' dedi. Gelirler Genel Müdürlüğü, vergilerin bankalara ödenmesi projesi kapsamında, mükelleflerin bankalarda karşılaşacakları sorunların çözümü için "189 Alo Maliye'' hattını da devreye sokacak. Bu arada özel finans kurumları da vergi toplayacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.