HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 13 HAZİRAN 2021, PAZAR

Ya gaz ya tazminat

10.07.2001 00:00:00
İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, Türkiye'nin bu ay sonundan itibaren İran'dan doğal gaz alımına başlamaması durumunda, tazminat ödemek zorunda kalacağını söyledi.

İntihab (Seçim) gazetesinin haberine göre, Zengene açıklamasında, "eğer Türkiye, İran gazını alma taahhüdüne zamanında uymazsa, alacağı gaz miktarının yüzde 80'i kadar İran Milli Petrol Şirketi'ne tazminat ödemek zorunda" dedi. Türkiye'ye 31 Temmuz'dan itibaren gaz ihraç etmeye hazır olduklarını ileri süren Zengene, "İran'ın bu konuda hiçbir sorunu yok. Eğer bir sorun varsa o da Türkiye tarafındadır.

İran'ın kararı net

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, "eğer Türkiye'nin gaz şirketi (BOTAŞ) yaptığı anlaşmaya uymazsa, biz tarihi değiştirmeyeceğiz, bu durumda Ankara'nın bize tazminat ödemesi gerekiyor" diye konuştu. Ölçüm aletlerinin 31 Temmuz'a kadar İran topraklarında hazır olması gerektiğini de belirten Zengene, "bu tarihten önce bütün bunlar Türkiye'ye gaz ihraç etmek için hazır olacaktır" dedi. BOTAŞ Genel Müdürü Gökhan Yardım, geçen ay başlarında İran'dan doğal gaz alımının, İran topraklarında bazı tesislerin eksik olması nedeniyle ertelendiğini söylemişti. İran ile 1996'da yapılan anlaşmaya göre, Türkiye'nin ilk etapta İran'dan yılda alacağı 2 milyar metreküp doğal gaz, daha sonra yılda 10 milyar metreküpe çıkacak.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.