HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Yeni dengeler oluştu

06.10.2001 00:00:00
NATO Adayı Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da başladı. NATO üyeliğine aday Bulgaristan, Letonya, Slovenya, Estonya, Arnavutluk, Slovakya, Litvanya, Makedonya, Hırvatistan ve Romanya devlet başkanlarının katıldığı toplantının açılışı, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov tarafından yapıldı. Açılıştan sonra ilk konuşmayı Dışişleri Bakanı İsmail Cem yaptı. Cem, Avrupa'da bahsedilen yeni tehditlerin aslında yeni olmadığını belirterek, bunların, "etnik ve ırkçı milliyetçilik ile terörizm" başlıkları altında toplanabileceğini söyledi.

"Terörizmin dini, coğrafyası ve haklığı yoktur" diyen Cem, terörizme "İslami terör" gibi sıfat eklenmesinin, birlik ve beraberliğe çok daha fazla ihtiyaç duyulduğu şu anda gereksiz ayrım yaratacağına dikkat çekti. Terörizmin her yerde karşımıza çıkabileceğini belirten Cem, "örneğin batı Avrupa'da planlanan bir terör eylemi, Asya, Afrika veya Ortadoğu'da, hatta yine Avrupa'da gerçekleştirilebilir" dedi. Bu yüzden terörizmin uluslararası hukuki tanımının net olarak yapılması gerektiğini kaydeden Cem, bu net tanımda ortak bir dilin kullanılması gerektiğini söyledi.

İsmail Cem, uluslararası terörizm ile başa çıkabilmek için NATO'nun genişlemesi gerektiğine işaret ederek, "11 Eylül'de yaşananlar NATO'nun genişlemesini daha acil ve ertelenemez hale getirdi" diye konuştu.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.