HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Yenilikçilerin karanlık ilişkileri

30.07.2001 00:00:00
Yenilikçilerin siyasi yapılanmasında, hangi adımlarına baksanız altından Batı-ABD çıkıyor. Ardından İsrail Musevi lobileri devreye giriyor.

Amerikalılar Recep Tayyip Erdoğan'la ilk önemli teması Refah Partisi'nin Beyoğlu İlçe Başkanı iken kurdular. ABD eski Büyükelçisi Morton Abromowitz, Erdoğan'la ilk kez orada el sıkıştı. Daha sona İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken ziyaret etti Erdoğan'ı Abromowitz. Bu ziyarette söylediği sözler ilginç:

"Siz İstanbul'u yönetip yıldızınızı parlatabildiğinize göre, Türkiye için de çok şey yapabilirsiniz".

15 Ekim 1996 tarihinde gerçekleşen bu görüşme, Amerikalıların Erdoğan üzerindeki planlarının sinyalini veriyordu.

Peki Abromowitz-Erdoğan görüşmesini kim ayarladı?

Bu sorunun cevabını haftalık Aydınlık Dergisi veriyor. Derginin haberine göre, 1992'de Türkiye'ye gelen CIA'nın Ortadoğu şefi Graham Fuller, Ruşen Çakır'la temasa geçti. Çakır, daha sonra Fuller'in de içinde yer aldığı Rand Corporation'dan burs aldı ve Amerika'ya gitti. Amerika'dan döndükten sonra Milliyet'te özel muhabir oldu. Daha sonra İsrail'e gitti. Bir kaç ay orada kaldı. Ve Tayyip Erdoğan- Morton Abromowitz görüşmesini sağladı.

Ruşen Çakır, geçtiğimiz Kasım ayında gazetesinde, Türkiye'de Kuvayı Milliye'nin ve ulusal çizginin bayraklaşmış ismi Prof. Dr. Haydar Baş'ı hedef alan çirkin bir dizi yayınlamaya başlamıştı. CIA destekli Rand Corporation burslu Çakır'ın, "ulusal çizginin bayraktarına" saldırdığı gazetesinde, geçtiğimiz günlere Recep Tayyip''i öven yazı dizisi yayınlaması çok ilginçti!

Çakır, üstlendiği misyonu çok iyi bir şekilde icra ediyordu.

Erdoğan'a destek verenler arasında CIA'nın eski Ortadoğu Şefi Fuller de bulunuyor. Fuller bu desteği açıkça söylüyordu: "Yenilikçiler daha baskın olacak. Çünkü Türkiye ve dünya için değişimi temsil ediyorlar."

Erdoğan'ın görüştüğü "karanlık isimler" arasında, ABD eski Adana Konsolosu Elizabeth Shelton ve Kenny Bob gibi mobil CIA görevlilerinin bulunduğu da iddia ediliyor. Hatta memleketi Rize'ye gidişinde CIA'nin Karadeniz sorumlularının da Erdoğan ile temasa geçtiği söyleniyor. (Aydınlık, Sayı: 732).

ABD'nin İstanbul Konsolosu Caroline Hagins'in, 1998'te Erdoğan'ı cezasının onanmasından hemen sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde ziyaret ederek "destek ve moral" vermesi hala hafızalarımızda.

Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık ABD'ye gittiği de artık açık bir gerçek. ABD'ye gidişlerinde WINNEP'i (Yakındoğu Araştırmaları Merkezi- Yahudi Lobisi), JINSA'yı (Yahudi Milli Güvenlik İlişkileri Enstitüsü) ziyaret ettiği ve Amerikan Jewish Commite (Amerikan Yahudi Komitesi) yetkilileriyle görüştüğü de basına yansıyan haberler arasında yer alıyor.

Bu kuruluşlar, NSA (Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Örgütü) ve USIP'e (Birleşik Devletler Barış Enstitüsü) bağlı olarak görev yapan kuruluşlar.

Yenilikçi ekibin bir ayağı Washintong'da bir ayağı ABD'nin Türkiye konsolosluklarında. Ekipten ağır topların ABD Büyükelçilik Müsteşarı Silwer Lawrence'la (Bu Lawrence'lardan kurtuluş yok) çok yakın temas içinde olduğu da iddia ediliyor.

Erdoğan'ın ziyaret ettiği kişiler arasında İsrail Büyükelçisi David Sultan, İngiltere Büyükelçisi Sir David Logan da var. Bu görüşmelerde "yenilikçilerin kuracağı partinin İsrail, İngiliz, ABD politikalarına ters düşmeyeceği" mesajı veriliyor.

Nadire Mater'in yazdığı ve Türk askerine hakaret amaçlı kaleme alınmış kitaba yüz milyarlarca lira yardım eden AB Türkiye Komiseri Karren Fogg'un da, Tayyip Erdoğan'a destek verdiği biliniyor. Fogg, yaptığı açıklamada "Erdoğan solun boşalttığı alanı dolduracak, onlar Hıristiyan Demokratlar gibi hareket ediyorlar" övgüsünde bulunmuştu.

Yenilikçilerin ABD-İsrail-Batı üçgeninde yaptığı yoğun görüşmelerin özeti böyle. Türkiye'de hiç bir siyasi oluşum "dışarıya böylesine bağlı, ABD ile böylesine sıkı ve karanlık ilişkiler içerisinde" bulunarak siyaset sahnesine çıkmadı.

Yenilik ve yenilikçiler denilince aklınıza bu ilişkiler yumağı gelsin ki, başımıza ne çoraplar örüldüğünü daha iyi görme fırsatı bulalım.

Yarın: Hırant Dink de

Yenilikçilere mi katılıyor?
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.