HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Yılın davası başlıyor

05.06.2001 00:00:00
Beyaz Enerji Operasyonu'nda yargı süreci bugün başlıyor.

"Beyaz enerji" davasında tutuklu sanıklar eski TEAŞ Genel Müdürü Muzaffer Selvi ve yardımcısı Ünal Peker, eski TEAŞ Yönetim Kurulu üyesi ve eski Devlet Bakanı Birsel Sönmez, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Mendilcioğlu, eski Enerji İşleri Genel Müdürü Osman İlhan ile eski Yardımcısı Yavuz Gürsoy, eski Hidroelektrik Santraller Daire Başkanı Hasan Hüseyin Çoğalan, işadamları Nuri Doğan Karadeniz ve Erhan Aygün'ün yanı sıra tutuksuz sanık Mehmet Vehbi Bilgin de yargılanacak.

İddianamede, sanıklar Selvi, Peker, Sönmez, Mendilcioğlu, İlhan, Gürsoy ve Çoğalan'ın Türk Ceza Kanunu'nun "Cürüm işlemek için çete oluşturmak" hükmünü içeren maddesi uyarınca 1'er yıldan 2'şer yıla, Karadeniz, Aygün ve Bilgin'in ise "çete üyelerine yardım" fiilini düzenleyen 314. maddelerine muhalefetten 6'şar aydan 1'er yıla kadar hapisleri isteniyor.

Dosyalar dolaşıyor

Ankara 1 No'lu DGM, mahkemelerinde yargılanacak 10 sanığın da aralarında bulunduğu 15 sanık hakkında ayrıca, "rüşvet alma ve verme, ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma" suçlarından görevsizlik kararı vererek dosyayı nöbetçi ağır ceza mahkemesine göndermişti.

Dosyaya bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi de görevsizlik kararı vermiş ve ortaya çıkan uyuşmazlığın giderilmesi için dava dosyasını Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne göndermişti.

Ersümer istifa etmişti

İddianamade eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in de adı geçmiş, bu konu kamuoyunda uzun süre tartışıldıktan sonra Ersümer görevinden istifa etmişti.

Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.