HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Yine geri adım

16.10.2003 00:00:00
Hükümet, beklenildiği gibi, ÖSS'de meslek liseleri mezunlarının başarı puanını diğer liselerle eşit tutma amacıyla hazırladığı yasa tasarısını buzdolabına koyduGenelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un "imam-hatip" meselesini gündeme taşıması ve üniversite rektörlerinin "katsayı eşitlemesine tepki göstermesi" üzerine, hükümet, ÖSS'de meslek liseleri mezunlarının başarı puanını diğer liselerle eş tutma amacıyla hazırladığı yasa tasarısında geri adım attı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof.Dr. Ayhan Alkış ve beraberindeki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada, meslek okulları ile yükseköğretim konusundaki sıkıntıları uzlaşma ile aşarak, bu konudaki tasarıyı Meclis'e sevkedeceklerini söyledi. Görüşmeden sonra konuşan Alkış da, TBMM'ye sevk edilen ve üniversiteye girişte puan hesaplama sisteminin değiştirilmesini öngören kanun tasarısının, Yükseköğretim Kanunu'nda değişiklik öngören kanun taslağıyla ilgili çalışmalar içinde ele alınması konusunda görüş birliğine varıldığını bildirdi.Herşey eskisi gibi"Her şeyin eskisi gibi devam edeceğini'' ifade eden Prof. Dr. Alkış, "Tasarı, Üniversitelerarası Kurul'un yaptığı bütün yükseköğretim yasa taslağıyla ilgili çalışma süreci içinde ele alınacak. Yani, başladığımız noktaya geldik'' diye konuştu. Başbakanlık Merkez Binası'nda gerçekleşen kabulde, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç, AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik ve Başbakanlık Başdanışmanı Nabi Avcı da hazır bulundu.

Rektörler: Tasarının görüşülmesi ertelensin

Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış ile bazı rektörler, dün ayrıca, TBMM Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç'ı ziyaret ederek, üniversiteye girişte katsayı sistemini değiştiren tasarının görüşülmesinin ertelenmesini istedi.

Rektörler, dün sabah TBMM'de AK Parti Grup Başkanvekili Faruk Çelik ile kahvaltı ettikten sonra Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Altıkulaç ile biraraya geldi. Faruk Çelik'in de katıldığı görüşmeden sonra bir açıklama yapan Altıkulaç, rektörlerin, bugünkü tasarının, yürütülmekte olan YÖK yasa taslağı içerisinde ele alınmasını önerdiklerini, mümkünse komisyonun tasarıyı bekletmesinin ya da bir alt komisyon kurarak kendi bünyesinde değerlendirmesini sürdürmesinin yararlı olacağını dile getirdiğini anlattı.

Altıkulaç ertelemeden memnun

ÜAK Başkanı'nın bu girişiminden büyük mutluluk duyduğunu bildiren Altıkulaç, bu mutluluğunu bugün toplanacak Milli Eğitim Komisyonu üyeleriyle de paylaşmaya çalışacağını dile getirerek, şunları söyledi:

"Umuyorum komisyonumuz bu öneri doğrultusunda bir yaklaşım gösterecektir. Milli Eğitim Bakanımız da destek verecektir diye temenni ediyorum. Bugün herşeyi, tasarının ayrıntısına geçmeden önce değerlendirmeye çalışacağız ve herhalde üniversitelerimizin geleceği ile ilgili çok önemli ve kritik bir kararı vermiş olacağız."

Komisyonun, YÖK Yasa Taslağı çalışmalarının bitirilmesini bekleyebileceğini, alt komisyon kurabileceğini ya da tasarıyı görüşerek Genel Kurul'a indirebileceğini ifade eden Altıkulaç, kişisel olarak sonuncu alternatifi temenni etmediğini söyledi. Altıkulaç, "Komisyonla bu düşüncemi paylaşmaya çalışacağım ve umuyorum bu paylaşmada bir sorun çıkmayacaktır" dedi.

Tasarı bu seneye yetişmeyebilir

Altıkulaç, bir gazetecinin, tasarının bekletilmesinin üniversiteye girişte yeni sistemin bu yıl uygulanmayacağı anlamına gelip geldiği sorusunu cevaplarken de şunları söyledi: "İlla yetiştirmek ya da yetiştirmemekten önemli olan daha sağlıklı bir modelin, çözümün ortaya konması ve uzlaşı içinde bu işin sonuçlandırılmasıdır. Bunu, teknik bir ayrıntı olarak görüyorum. Mümkündür ki, kılavuzun basımı geciktirilebilir ya da belki en kötü ihtimal bir sene kaybın göze alınması sözkonusu olabilir. Doğrusu bu bence bir ayrıntı. Uzlaşma kültürü dediğimiz olayın örneğinin ortaya konması daha öncelikli geliyor. Çünkü yasayı sadece önümüzdeki yıl için kullanmayacağız, uzun yıllar ihtiyacı karşılamak için kullanacağız. Sorun bir yılın değil gelecek yılların sorunudur."

Rektörler aylardan sözediyor

Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış da yükseköğretimde yeniden yapılanmayı hedefleyen bir çalışma olduğuna işaret ederek, üniversiteye giriş sisteminin de bunun en önemli parçalarından birisi olduğunu söyledi.

Alkış, sürenin ne kadar olduğunu sorusuna da "Aylardan söz ediyoruz, herhalde gün istemeyeceksiniz" cevabını verirken, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, "21 yıldır bu yasa geçerli. 21 yıldır bekleyen bir Türkiye Cumhuriyeti herhalde birkaç ay daha bekleyebilir" diye konuştu. Akbulut ise "zaman baskısı yok" diye konuştu.

Nasıl bir düzenleme?

Bir gazetecinin, "Çalışmanızda, meslek liseleri ile ilgili bölüm,eşitsizliğin giderilmesi yönünde mi yoksa mevcut düzenlemenin devamı yönünde mi olacak?" sorusuna, Alkış şu karşılığı verdi: "Bütün içinde ele alınacak. Bu, konunun ayrıntısı aslında. Toplumda sosyal dengeleri bozmadan, hakkaniyetli bir biçimde gençlerimizin yükseköğretimden ve meslek yüksekokulu eğitiminden yararlanacakları bir sistem getirilecek. Türkiye'nin bu konuda deneyimleri var. Bugünkü mağduriyetleri biliyoruz, görüyoruz. Mutlaka bunlara da çözüm üreteceğiz."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.