HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Yine IMF'nin dediği oldu

10.07.2001 00:00:00
Koalisyon ortakları, IMF ve Dünya Bankası kredilerini tıkayan Telekom konusunda orta yol formülünde anlaştı

Başbakan Yardımcısı, MHP Lideri Devlet Bahçeli, önceki gece üç saatlik görüşme yaptığı Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz'ü ikna etti. IMF ile yaşanan krizi sona erdirecek formüle göre, Telekom Yönetim Kurulu'na iki yeni üye daha girecek ve üye sayısı 7'den 9'a çıkarılacak. Hem Genel Müdür, hem de Yönetim Kurulu Başkanı olan İbrahim Hakkı Alptürk görevlerinden birini bırakacak.

Sabah 08.00'de zirve

IMF ile Telekom ve bankacılık konusunda ortaya çıkan kredi krizine çözüm bulmak için hükümet piyasalar açılmadan saat 08.00'da ''güven zirvesi'' düzenleme kararı aldı. Ancak zirve bu saatte gerçekleşmedi.

Toplantıda liderler krizin odağı haline gelen Telekom yönetiminde genel müdür ve yönetim kurulu başkanının ayrı kişilerden oluşmasına ilişkin IMF isteğini masaya yatırdılar. Bu görüşmede ayrıca IMF Başkanı Horst Köhler'in cumartesi günü Başbakan Bülent Ecevit'e gönderdiği mektubundaki konular da gündeme geldi.

Bulunan formüle göre, Telekom yönetim kurulu 7 kişiden 9'a yükselecek ve halen hem Genel Müdürlük hem de Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten İbrahim Hakkı Alptürk görevlerinden birinden ayrılacak.

Ancak bu değişiklikler hemen yapılmayacak. Hem MHP'nin rencide olmaması hem de ''IMF istedi, yapıldı'' görüntüsünün oluşmaması için bu değişiklikler zamana yayılacak.

Bankalar da masada

Görüşmede ayrıca Köhler'in mektubunda dile getirdiği bazı bankaların sermaye arttırımında bulunmasına ilişkin talebi de ele alındı. Ayrıca büyük bankalar ile ortak ölçekli bazı bankaların evliliğinin nasıl sağlanacağı formülleri üzerinde duruldu.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.