HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 08 MAYIS 2021, CUMARTESİ

Yuvada şiddete soruşturma

26.10.2005 00:00:00
SON HABER Malatya Çocuk Yuvası'nda kalan 0-6 yaş grubu çocukların "bakıcı anneler" tarafından terlik ve sopayla dövülmeleri ile hakaret ve işkence görmelerinin ortaya çıkması üzerine yuvanın müdürü Niyazi Yıldız da dahil olmak üzere 8 kişi görevden uzaklaştırıldı.

Malatya Valisi Osman Derya Kadıoğlu, yuvadaki işkence ve kötü muamelenin kabul edilemez olduğunu, sorumlu kişilerin hesap vereceğini söyledi. Çocuk yuvasındaki olayların bir televizyon programına yansımadan jenerik görüntüleri üzerine müdahale ettiklerini ve idari soruşturma başlattıklarını belirten Kadıoğlu, program yayınlanmadan bir kişinin görevden uzaklaştırıldığını kaydetti.

Yuvadaki çocuklara işkence yapanların 4'ünün temizlik şirketinde görevli olduğunu bildiren Kadıoğlu, şöyle konuştu: "Yuvanın müdürü de dahil olmak üzere 8 kişi görevden uzaklaştırıldı. 4 temizlik şirketi görevlisinin yanı sıra kurumun müdürü, yardımcı hizmetli ile nöbetçi amirleri görevden alındı. Ayrıca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'nden bir müfettiş gelerek, kurumda incelemelerde bulunacak."

Vali Kadıoğlu, yuvada kalan 0-6 yaş grubu çocukları içinde bulundukları kötü durumdan kurtarmak ve rehabilite edebilmek için psikolog ve uzman doktorların yuvada çalıştığını dile getirdi.

 İşkence görüntüleri TBMM'de  

CHP İzmir Milletvekili Muharrem Toprak, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'ya, Türkiye'de son iki yılda kaçırılıp bulunamayan çocuk sayısını sordu.

Toprak, TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergede, "Bu kaçırma olaylarının faillerinden kaçı yakalanmış ve yargıya teslim edilmiştir? Bu olayların son yıllarda artmasının nedenleri bakanlığınızca araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise çözüm yolları nelerdir?" sorularına da yer verdi.

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı Malatya Çocuk Yuvası'ndaki iddiaları gündeme getirdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.