HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 20 HAZİRAN 2021, PAZAR

Yüz yirmi sayfalık mektup

25.08.2001 00:00:00
Biz yazarları yaşatan, diri tutan en anlamlı şey, okuyucunun gösterdiği ilgidir kuşkusuz.

Bu ilgi bazen o boyuta varıyor ki, bizi bile şok ediyor.

İskenderun'dan bir mektup gönderen Selahattin Karakaya işte böyle şok etti bizi. Karakaya, tam 120 sayfa mektup kaleme almış. Muhtemelen günlerce, haftalarca yazmış, yazmış. Bir kısmını kalın bir kareli deftere doldurmuş, bir kısmını düz kağıda.

Mektubu (daha doğrusu küçük hacimli kitabı) okuyup da etkilenmemek mümkün değil.

Selahattin Karakaya bir şehit babası. Evladını bu vatan için toprağa vermiş. Ve o gün bugün de kendisini şehitlere, şehitlerin yakınlarına, şehit ailelerinin sorunlarına adamış. İskenderun Şehit Aileleri İkinci Başkanlığı görevini de yürütüyor.

Bugün sütunumu bu yiğit şehit babasına, onun yazdıklarına ayıracağım. Siyaset, yolsuzluk, ekonomi gibi günlük boğuşmalarla yoğrulurken unutuverdiğimiz şehitlerimizi böylece bir nebze olsun hatırlamış olacağız.

Bu uzun mektuptan bazı bölümleri aktarıyorum sizlere:

"Tarih 1 Haziran 1999. Tunceli'den acı bir telefon geldi. 12 yıllık evli, 1 çocuk babası oğlum Astsubay Kıdemli Üstçavuş Zeki Karakaya'nın operasyon dönüşü tuzağa düşürüldüğünü ve şehit olduğunu söylüyordu telefon. Hani 31 Mayıs 99'da o adamın (Apo'nun), ilk mahkeme günü saat 10'da "Ben şehit analarından özür diliyorum" dediğinden tam 1,5 saat sonra vurdular oğlunu. (...)

Bu hükümet verdiği sözleri de, şehit yakınlarını da tamamen unuttu. Şehit yakınlarına konuşma imkanı vermiyorlar. Benim bütün gayem bir kampanya düzenlenmesi. Şehit isimlerini yaşatmak için cadde ve sokaklara onların isimlerini verelim. "Haydi Türkiye!" diyerek bu kampanyaya herkesi çağıralım. Sokaklara, caddelere, orman alanlarına, yeni dikilen fidanlıklara şehitlerin adını verelim. Orman ve Tarım Bakanlıkları, Belediyeler bu sese kulak versin.

Mesela Malatya Akçadağ'da 34 şehidimize mezar olan kayısı bahçelerinin yamaçlarında bulunan o güzel ormanlara şehitler ormanı adını verelim. Bu faaliyetler biraz da olsa yüreğimizin acısını dindirecektir. (...)

Biz şehit aileleri olarak, biliniz ki, bir gönlümüz gazetenizde, bir gönlümüz televizyonunuzdadır. Bizi televoleler açmaz. Bizi biz gibi anlayan Meltem TV'ler açar.

Bizi yıllardır anlamayan ve zayıf yerimizden kendine çeken karayelden, poyrazdan ve hortumdan kurtulalım. Kainatın en güzel esen, bizi en iyi okşayan tek bir rüzgar var: Meltem rüzgarı. Onun etrafında yakıcı, yıkıcı, bölücü maddeler yoktur. O tek bayrak var diyor. O da ayyıldızlı, al bayraktır. Allah bize bir "Baş" hediye etti. Bunun kıymetini bilmezsek bizi anlamayan başka başlar gelir.

O "Baş" Haydar Baş'tır. Tam bir yıldır O'nun konuşmalarını harfiyyen takip ediyorum. Elinde Türk bayrağı, dilinde gerçekler. Bizler de şehitlerin kanı ile renklenen bu bayrağa sahip çıkanlara sahip çıkalım.

Bu satırları ağlayarak yazdığımdan iyi yazamadım. İçimdeki duyguları bir ses, "yaz" diyor yazıyorum. Herkese tavsiyem şudur bir şehit babası olarak: Meltemi iyi izlesinler, Haydar Baş'ın makalelerini, kitaplarını iyi okusunlar bakın o zaman 65 milyonun elinde nasıl 65 milyon bayrak oluyor. O, uyutulan milleti uyandırıyor. (...)

Bütün belediyelere sesleniyorum. Şehit isimlerini yaşatma kampanyasına sahip çıkın. Bunun için Belediye Meclis üyelerine de büyük görev düşüyor. Bir caddeye bir şehit ismi vermek hiç de zor olmasa gerek.

Bakın size bir Belediye Başkanımızın bir anısını anlatayım. 2000 yılının Haziran ayı başı. Gölcük Yazlık Belde Belediye Başkanı Sn. Muzaffer Trabzonlu, oğlunun şehit olduğunu duyuyor. Van'dan gelen bu haber üzerine yıkılıyor. Oğlunun adı Zafer'di. Kadere bakın ki, o belediye bir şehitlik yapar, şehitlik bitince o şehitliğe ilk olarak kendi oğlu Zafer'i yatırır Belediye Başkanı her yere şehit isimlerini verir daha sonra.

Allah hiç kimseye böyle acılar yaşatmasın. Her belediye başkanının böyle icraatlarla şehitleri yadetmesi en büyük temennimiz".

Yüz yirmi sayfalık mektubu özetlemek çok zor elbette. Selahattin Karakaya'nın sesine kulak verecek olan, bu kampanyasına destek verecek olan yürekli insanlar için kendisine nasıl ulaşılacağını da aktarmak istiyorum.

Selahattin Karakaya, Şehit Aileleri ikinci başkanı, Tel: 0326-614 22 40

Adres: Belediye Pasajı, No: 5, İskenderun.
 
Misafir Kalem (B) / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.