HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Zirvede İsrail gölgesi

08.09.2001 00:00:00
BM Irkçılıkla Mücadele Konferansı'nın son gününde, yetkililer konferanstan etkin bir sonuç bildirgesi çıkarabilmek için Arap ve Avrupalı temsilcileri uzlaştırmaya çalışıyorlar. Güney Afrikalı delegelerin AB temsilcilerinin konferanstan çekilmesini önlemek için 'İsrail ırkçıdır' ifadesini çıkardıkları uzlaşma metni, Arap delegeler tarafından kabul edilmedi. Irkçılıkla Mücadele Konferansı'nın ırkçılığa karşı topyekün mücadele hedefi, giderek ulaşılmaz oluyor.

Irkçılıkla Mücadele Konferansı Sözcüsü Sue Markham, İsrail ve kölelik tazminatı konularındaki tartışmaların sonuca ulaştırılamaması halinde konferansın Cumartesi gününe de uzatılabileceğini söyledi.

Zirveden kaçış

Arap ülkelerinin reddettiği uzlaşma metninde, Yahudi düşmanlığı kınanmış, Filistinlilerin işgal altında çektikleri acılardan bahsedilmişti. Metinde, 'İsrail' ve 'Siyonizm' kelimeleri geçmemişti.

AB, söz konusu taslak metni kabul ederken, Filistinli Büyükelçi Salman el-Herfi metnin 'tamamıyla kabul edilemez' olduğunu ifade etti. El Herfi, 'İsrail'in ırkçılığını kınayan metni tekrar tartışmaya sunacağız. Avrupalılar İsraillilerin suçlarını örtmeye çalışıyorlar' diye konuştu.

İsrail kızgın

Afrika ve Avrupa ülkeleri arasında tartışma yaratan kölelik tazminatı meselesi de halen çözülemedi.

Afrikalı temsilciler, köle ticaretinin 'insanlığa karşı suç' olarak nitelendirilmesini, Batılı ülkelerin geçmişte Afrika'dan insanları ülkelerine taşıyıp köle olarak çalıştırdıkları için özür dileyip tazminat ödemelerini istiyorlar.

AB temsilcileri ise, sadece günümüzdeki köleliğin suç kabul edilmesini, geçmişteki köle ticareti için ise sadece özür dilenmesini istiyorlar.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.