Dünya’da askeri darbeler, 20. yüzyılla beraber inanılmaz bir artış kaydetti. Erken kalkanın darbe yaptığı söylenen Afrika ülkeleri bu konudaki rekorlarını muhafaza ediyorlar. Muz cumhuriyeti tabiri de herhalde bu yüzden ortaya çıktı.
Osmanlı döneminde yeniçeriler, bozulan düzeni tamir etme maksadıyla ayaklanırdı. Kazan kaldırma şeklinde gerçekleşen bu ayaklanmalar çoğunlukla kanlı biterdi. Hedeflenen devlet ricalinin katliyle neticelenen çok fazla darbe vardır. 
Tarihimizde en fazla bilinen darbe ll. Osman’a ama en fazla bilinen adıyla Genç Osman’a yapılan darbedir. Darbenin sonucunda genç padişahın canına kıyılmıştır. Padişahın öldürüldüğü son darbe olmayacaktır kuşkusuz. ll. Selim ve Sultan Abdülaziz de darbe sonucu hayatını kaybeden padişahlardan oldular. 
Cumhuriyet idaresi darbeler dönemini kapatma konusunda milletimize bir ümit vermişti ki NATO’ya girişimizden sonra darbelerle yeniden tanıştık. 1960 darbesi sonucu başbakan Adnan Menderes ve iki bakan arkadaşı darağacına gönderildi. Kâbus geri dönmüştü. 
Talat Aydemir’in başarısız darbe girişimlerini, 71 muhtırası ve 12 Eylül darbeleri izledi. Son darbede devlet adamları idam edilmedi ama sivil halktan ciddi sayıda kayıplarımız oldu. 
28 Şubat vakası gizemini korurken çağa ayak uyduran 27 Nisan muhtırası teknolojinin kullanıldığı e-muhtıra olarak belleklere kazındı. e-ticaret oluyor da e-muhtıra neden olmasın? Bizim neyimiz eksik?
15 Temmuz darbe girişimi ise hepsinden farklı bir mahiyet arz ediyor. Devletin bütün kademelerine girmeyi başarmış bir grubun girişimi oldukça sarsıcı etkiler bıraktı. Asıl merak edilen, bu grup neden bir siyasi parti kurup iktidara talip olmadı? PKK’nın dahi çözüm sürecinde siyasi bir zemine çekilmesinin hedeflendiği ülkemizde, sivil bir hareket neden terörize oldu?
ABD’nin FETÖ ilişkisini anlamadan bu sorulara cevap verilemez. Bir eli yağda bir eli balda, gününü gün eden bu seçkinci güruh, rahatını ABD için bozdu. ABD’nin semirttiği FETÖ ineğinin kesim vakti gelmişti. Darbe, İncirlik’te planlandı ve uygulandı. 
Darbeler;  ekonomik dengesizlik, etnik sorunlar ve mezhepsel kargaşa ortamlarından beslenir. Bu koşulların oluştuğu veya oluşturulduğu ülkelerde darbeler an meselesidir. Darbecilik zorba bir iş olduğundan bilgelikten ve idarecilikten yoksundur. Bu yüzden darbecilerin muhakkak dış bağlantıları vardır.  Darbe sonrası halkın kontrolü ve uluslararası meşruiyet arayışı için bu şarttır. 
Ekonomiyi,  Milli Ekonomi Modeli ile mezhepsel kargaşayı Ehl-i Beyt anlayışıyla, etnik problemleri de Hacı Bektaş-ı Veli’nin tarif ettiği ve Atatürk’ün hayata geçirdiği Türk’lük tanımıyla çözeceğini ilan eden Prof Dr Haydar Baş, darbeleri de tarihin çöp sepetine atacak olan tek liderdir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halil zafer 2017-07-17 15:47:32

Sayın TEKİN Yazılarınız oldukça sade ve anlaşılır hatta normal bir zeka ve akla sahip olup biraz tarih ve özellikle siyasi tarih bilen için fevkalade anlaşılır. Özellikle MEM'in TÜRK HALKINA ivedilikle anlatılması şarttır. Saygılarımla.

Avatar
Cumhur Kılıççıoğlu 2017-07-17 14:49:05

Ufuk açıcı makalenizi geniş kitlelere ulaştırmak lazım . Trajınızı arttırınız. Ülke çapında YENİ MESAJI tanıtan kanpanya başlatınız. tebrikler, selamlar sevgiler.

Misafir Avatar
cihat tekin 2017-07-23 00:29:01 @Cumhur Kılıççıoğlu

Teşekkürler Cumhur abi sağolun. varolun

Beğenmedim! (0)