İslam coğrafyasına hakim olmak isteyen batılı güçler bu uğurda bir çok yol denemişlerdir. 
Müslüman topraklarını işgal etmek için ilk olarak Haçlı seferleri düzenlemişler ama Müslüman’ın imanı ve gücü ağır gelmiş, bunda muvaffak olamamışlardır.  
Haçlı seferlerinde başarı sağlayamayan batılı güçler yaralarına tuz basıp farklı bir taktik arayışına yöneldiler.
Görünüşü Müslüman, sakalı cübbesi olan ama içi bir Hıristiyan olan, sayısı ise yüzlerce olan ajanlarla İslam coğrafyasını zayıflatıp oralara hakim olmanın projesini devreye soktular.
Batılı güçlerin İslam coğrafyasını yok etmek için uygulamaya koyduğu bu projeler Vahabilik, Selefilik, Nakşilibendilik vs… adlarla günümüze kadar gelmiş, Müslüman ülkelerin hem ekonomik hem siyasi hem de kültürel anlamda zayıflamasına neden olmuşlardır. 
Gerek Osmanlı gerek ise yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde çıkarılan her bir isyan hareketinin arka planında İngilizler yer almakta. İşin en acı tarafı ise bu isyancıların ele başları, İngiliz talimatlarını yerine getiren ve Nakşi ekolünü kendine misyon edinmiş insanlar oluşturmakta.
İngilizlerle işbirliği halinde çıkarılan isyanların başlıca tarihe geçenleri:
1839 Nakşi-Halidi
Bedirhanbey isyanı
Tanzimat fermanıyla Osmanlı imparatorluğunun Avrupa’nın esiri olduğu bir dönemde İngilizler Nakşi-Halidi Bedirhan ile birlik olup isyan çıkarttırıyorlar.
1880 Taha Nehri’nin oğlu
Şeyh Ubeydullah isyanı
93 harbinden çıkan ve zor zamanlar geçiren Osmanlı İmparatorluğu batılı güçlerin harita üzerinde parçalara ayrıldığı bir dönemde İngilizlerin isteğiyle bu isyan çıkartılıyor.
1918’de Kürt Teali
Cemiyeti’nin kurulması
Nakşi Halidi’nin çocukları Emir Ali Bedirhan ve seyit Abdülkadir Kürt 1908 yılında çıkardıkları isyanlara yenisini eklemek için Kürt Teali Cemiyeti’ni kurarak halkı isyana davet ederler.
1921 Koçgiri isyanı
Türk Ordusu Mustafa Kemal Atatürk ile işgal altında olan topraklarımızı kurtarmak için İnönü’de Yunanlılarla savaşırken İngilizlerin etkisinde kalan Nakşi şeyhlerinin tertiplediği bu isyan çıkartılır.
1924’te İngilizlerin talimatı ile bölgedeki Hıristiyan güçlerle “Müslüman Nakşi Kürt-Hıristiyan Nesturi” şeklinde güç birliği yaparak yeniden isyana kalkmışlardır. Nehri (Bağlar) köyünde bulunan jandarma taburu basılmıştır ve askerlerimizi şehit etmişlerdir.
1925 Şeyh Sait isyanı
Nakşi şeyhi olarak tanınan Şeyh Sait bu dönem içerisinde çıkardığı isyan neticesinde Musul ve Kerkük’ü İngilizlere kaptırıyoruz.
O dönemin Fransız belgelerinde İngiliz’le nasıl işbirliği yaptığı yazıyor. Mazhar Müfit Kansu, Şeyh Sait’i sorguladığında ona soruyor “sen cihat yaptığından bahsediyorsun biz Mustafa Kemal ile Yunanlıya karşı cihat ettiğimizde sen neredeydin?” Verdiği cevap; “bizim vaktimiz yoktu.”
Yani o günlerde İngilizlerle işbirliği halinde olduğu için gerçek Cihat’a vakit bulamamış.
1930 Menemen olayı
1930 yılında Esad hoca diye bilinen Nakşi şeyhi tarafından bir isyan çıkartılır. Bu isyanda Kubilay adında askerimizi önce sırtından vurdular. Daha sonra yaralı halde camiye sığınan Kubilay’ın başı orada kör bir testereyle kesilir ve mızrağa takılıp meydanda dolaştırılır.
Ağrı isyanı
Konya Delibaş isyanı 
Rize isyanı 
Müslüman coğrafyada hangi karışıklık ve isyana baksanız altından bu zihniyet çıkıyor. Zehirli sarmaşık gibi yayılan bu zihniyetin İslam coğrafyasına dal budak sarmış olmasının faturası çok ağır oldu.
Tarihten ders almayanlar, gerek Osmanlı gerekse Cumhuriyet dönemi isyancılarının torunları ile bugün tekrar iktidar sahibi oldular. 
Eğer Prof. Dr. Haydar Baş Bey’in uyarılarını dikkate almaz ve bu gaflet uykusundan uyanmazsak Afganistan, Irak, Suriye’de olduğu gibi maalesef kanlı tarih bu coğrafyada da tekrar tekerrür edecektir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.