HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Denizler mikrop saçıyor

20.07.2001 00:00:00
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, hava sıcaklıklarından bunalarak denizde serinlemeye çalışan İstanbulluları, mikroplu hastalıklar konusunda uyardı.

Prof. Dr. Tümerdem, sıcakların artmasıyla son dönemde Karaköy de dahil, Bakırköy, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Kadıköy ve İstanbul Boğazı'nın çeşitli noktalarından halkın denize girdiğini belirtti.

İstanbul'da kanalizasyonların denize akması nedeniyle özellikle kıyılarda denize girmenin son derece sakıncalı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tümerdem, bu tür kirli denizlerde suyla bulaşan hastalıklar olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Tümerdem, şöyle devam etti:

"Şu anda tifo ve amipli dizanteri görebiliriz. İstanbul'da bu aylarda amipli dizanteri çoğalıyor. Bu hastalıkta parazitler bağırsaklara giriyor ve iltihaba sebep oluyor. Bu da karın ağrısı ve kanlı ishal ile kendini gösteriyor. İshal hafiflemiş de olsa kaybolmuyor ve daha sonra karaciğeri tutarak, çok kalıcı olarak son derece zarar veriyor. Ama teşhis konulursa çok rahatlıkla tedavi edilebiliyor."

Bunun yanında basilli dizanteri (Şigelle) ve koli basili de görüldüğünü dile getiren Prof. Dr. Tümerdem, içme veya kullanma suyunda tek bir koli basilinin dahi görülmemesi gerektiğini belirtti.

Sahillere koruma

Çocukların çok derin ve kayalık yerlerde denize atladıklarına da dikkati çeken Prof. Dr. Tümerdem, özellikle Bakırköy ve Zeytinburnu sahilinde denize girenlerin kayalara çakılabileceklerini söyledi.

Prof. Dr. Tümerdem, İstanbul'da kıyılarda bu konuda önlem alınmadığını belirterek, sahil kesimlerinde belediye ve İl Sağlık Müdürlüğü görevlilerinin, anonslarla halkı uyarmaları gerektiğini söyledi. Havuzlarda da dikkatli olunması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Tümerdem, sürekli klorla temizlenmeyen ve su değişimi yapılmayan havuzlara girilmemesini önerdi.

Güneş ışınlarına dikkat!

Prof. Dr. Yıldız Tümerdem, yapılan tüm uyarılara rağmen, günün her saatinde direkt olarak güneşin altına yatılarak güneşlenildiğine işaret ederek, özellikle beni olanların, güneşte fazla kalmamalarını istedi. En yüksek koruyucu kremlerin bile güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyamadığını anlatan Prof. Dr. Tümerdem, güneş ışınlarının, ciltte 'malin melenom' denilen kansere neden olduğunu söyledi. Sıcaklarda ılık suyla duş alınmasını öneren Prof. Dr. Tümerdem, içme ve kullanma sularının mutlaka kaynatılarak kullanılması gerektiğine işaret etti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.