HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 17 MAYIS 2021, PAZARTESİ

Eski banknotlar "asfalt" olacak

30.09.2005 00:00:00
SON HABER Tedavülden kalkan banknotların asfalt ya da gübre olarak değerlendirilmesi planlanıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), tedavülden kalkan banknotların çevreyi kirletmeyecek şekilde imha edilmesi konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Banknotların, asfalt ya da gübre olarak değerlendirilmesi planlanıyor.

TCMB'den alınan bilgiye göre, 1 Ocak 2005'te kullanıma geçen YTL ile birlikte eski banknotların yüzde 90'ından fazlasının merkez bankasına geri dönüşü gerçekleşti. TÜBİTAK, eski banknotların çevreyi kirletmeden imha edilmesi yolunda TCMB'ye, kırpıntıların asfalta karıştırılarak ya da kompostlama yöntemiyle gübre yapımında kullanılarak toprağın veriminin artırılmasında değerlendirilmesi yolunda projeler sundu.

Öncelikle asfalta karıştırılması ile ilgili proje kapsamında İstanbul Asfalt Fabrikaları Sanayi Ticaret A.Ş'nin Ar-Ge Merkez Laboratuvarı'nda deneysel çalışmalar yapıldı. Ar-Ge Şefi Mehmet Tahir Deniz, banknot kırpıntılarını asfaltta test ettiklerini vurgulayarak, "Yüzde 0.2 oranında kullanılması durumunda bir zararı olmuyor. Yüzde 0.2'nin üzerinde kullanıldıkça asfaltın kalitesi bozuluyor. Bu yüzden yüzde 0.2 oranı en iyi düzey" dedi.

TCMB yetkilileri, asfalta karıştırılmasının yanı sıra banknot kırpıntılarının kompostlama yöntemiyle bazı maddelerle karıştırılarak gübre olarak değerlendirilmesinin, karbon değeri yüksek olan banknotların bazı maddelerle karıştırılarak toprağın verimini artırmada kullanılmasının planlandığını ifade etti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.