HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Yasama ile Yargı kapıştı

25.09.2001 00:00:00
Meclis'in Avrupa Birliği'ne verilen sözler Anayasayı değiştirmek için olağanüstü çalışmalarına başlaması, siyasetteki durgunluğu son noktayı koydu. Yeni yasama yılı ile birlikte yılın ilk polemiği Meclis Başkanı Ömer İzgi ile 'demokrasi eksenli' çıkışlarıyla tanınan Yargıtay Başkanı Sami Selçuk arasında peydah oldu.

Özel basın toplantısı düzenledi

TBMM Başkanı Ömer İzgi, bir 'ilk'e imza atarak, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'un, "Bu Meclis Anayasa değiştiremez" sözlerini "yakışıksız" olarak niteledi. İzgi, "Bu Meclis dediği kurum, TBMM'dir. Yani Kurtuluş Savaşı'nı yapan, Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran, Cumhuriyeti kuran TBMM'dir. Bu Meclis, Türk milleti tarafından seçilip, kendilerini temsil etmek üzere görev yapan dürüst, samimi insanlarla dolu milletvekillerini barındırmaktadır" dedi.

Selçuk, seçilmemiş

Yargıtay Başkanı sıfatını taşıyan Selçuk'un böyle bir ifadeyi kullanmış olmasından son derece üzüntü duyduğunu ifade eden İzgi, şöyle devam etti: "Çünkü hiçbir yargı mensubu, TBMM için (Bu Meclis Anayasa değiştiremez) zafiyeti içindeki bir düşünceyi kendi bünyesinde taşımaz. Sayın Selçuk gayet iyi bilirler ki veya bilmeleri gerekir ki, seçilmiş insanlar başka niteliğe kavuşmuş olan insanlardır, ayrıcalıkları bulunur. Sayın Selçuk ve daha pek çok kişiler bu seçilmiş niteliğini kazanmadıkları için, belki böyle kolaycı bir yolla seçilmiş insanları itham altında bulundurabilirler ama bunu bizim kabul etmemiz asla mümkün değildir."

Meclis'in gücü yeter

İzgi, Selçuk'un (Şu anki Meclis'in gücü 37 maddelik değişikliği bile değiştirmeye yetmez) demesinin tam tersine, TBMM'deki tüm siyasi partilerin bu değişikliğin arkasında olduğunu söyledi. İzgi, şunları kaydetti:

"6 siyasi parti başkanıyla yapılmış olan görüşmelerimizde bu paketin tamamen arkasında oldukları ortaya çıktı. Bugün de 6 siyasi partinin grup başkanvekilleriyle toplantı yaptım. Arkadaşlarımız elbette ki yasama çalışmalarının bir gereği olan değişiklik önergeleri vereceklerdir. Bunda tabii olmayan bir durum yoktur, ancak yine de değişiklik önergeleri kabul görse de görmese de Genel Kurul'a inmiş taslak hakkında tüm siyasi partiler olumlu oy kullanacaklardır."

Siyasete girsin de gelsin!!!

İzgi, bir gazetecinin, "sözlerinizden kendisi siyasete girsin anlamını çıkarabilir miyiz?" şeklindeki sorusu üzerine de, "O kendi takdirleridir. Gayet tabii, TBMM'de çalışmak ayrı bir niteliktir, ayrıbir güzelliktir. Herkes gibi sayın Selçuk da girebilir" karşılığını verdi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.