HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

Ekonomi karaya oturdu

30.09.2001 00:00:00
'Reel sektörün bu kışı çıkarması çok güç' uyarısında bulunan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomi için deniz bitti, gemi karaya oturdu açıklamasına yerverdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bölgelerdeki incelemelerinde ekonomik krizin had safhaya ulaştığı izlenimini edindiğini belirterek,reel sektörün bu kışı çıkarmasının çok güç olduğunu söyledi. TOBB Ticaret Odaları Konseyi'nin toplantısına katılmak üzere Bandırmaya gelen Hisarcıklıoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Reel sektörün ekonomideki daralmayla birlikte zor bir sürece girdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, hükümetin öncelikle üretime dönük önlemler alması gerektiğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, üretim yapabilmek için reel sektöre gerekli desteğin verilmesinin önemine dikkati çekerek, "Reel sektör şu anda çalışmıyor. Türkiye'deki 352 oda ve borsadan 183'ünü ziyaret ettim. Bölgelerdeki incelemelerimde ekonomik krizin had safhaya ulaştığını gördüm" dedi.

Korkunç israf

Odalar Birliği olarak yaptıkları araştırmalarda, Türkiye'nin son 10 yıldaki kaynak israfının toplam 195 milyar doları bulduğunu ifade eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Bu yılda 19.5 milyar dolar yapar, bunlar katlanarak geldi. Bugünde deniz bitti, gemi karaya oturdu. Artık ülkenin potansiyelini büyütmemiz lazım. Üretimimiz krizin ardından 200 milyar dolardan 160 milyar dolar düzeyine geriledi. Eğer, üretim hedefi 300 milyar dolar olarak belirlenmez ve buna dönük gerekli önlemler alınmazsa, ne krizden çıkmak, ne vergi alabilmek, ne de gelir artırabilmek mümkün. Tek çare üretimdir. Bu konuda toplumun tüm kesimleri de aynı fikri paylaşıyor"dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.