HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 30 TEMMUZ 2021, CUMA

İstanbul'a bir sahne daha

28.09.2001 00:00:00
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın, "İstanbul'un her köşesine tiyatroyu ulaştırmak" amacıyla yaptırdığı Ümraniye Sahnesi, 3 Ekim Çarşamba günü "perde" diyecek.

Şehir Tiyatroları Müdürü Muharrem Ergül, İstanbul'a uzun zamandan beri fonksiyonel bir tiyatro salonu yapılmadığını belirterek, toplumun sanatsal ihtiyacı olan tiyatrodan mahrum bırakıldığı söyledi.

Daha önceden, 2-3 milyon nüfusu bulunan kentte sanatsal ve kültürel etkinliklerin Taksim, Şişli ve Harbiye üçgeninde gerçekleştirildiğini kaydeden Ergül, bugün ise yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip olan şehrin kültürel mekan sayısının yetersiz kaldığını vurguladı.

ÜMRANİYE'YE YENİ ÇEHRE

Ergül, "Ümraniye'de açılacak bu tiyatro, bir anlamda sanata soluk aldıracak. Çok yoğun nüfusa sahip olan bu bölge aynı zamanda tiyatroya da aç. Tiyatronun burada kültürel merkez kimliği kazanacağına ve çok büyük hizmetler yapacağına inanıyoruz. Bu nedenle de yeni sahnemizi burada açacağız" dedi.

Ümraniye Sahnesi'nin açılışının 3 Ekim Çarşamba günü, "Sarıpınar-1914" adlı müzikalle yapılacağını ifade eden Ergül, 404 koltuk bulunan salonun 1,5 trilyon liraya mal olduğunu söyledi.

EN MODERN SAHNE

Tiyatro salonunun ilginç özelliklerine de değinerek, "Dönebilen ve katlanma özelliğine sahip" sahnenin seyirciler için ayrılan alandan yaklaşık 2 kat daha büyük olduğunu belirten Ergül, "Aydınlatma ve ses dizaynı son teknolojiler kullanılarak yapıldı. İstanbul'daki en modern tiyatro salonu burasıdır" diye konuştu.

Ergül, Ümraniye'de açılacak bu sahne ile gençlerin uğraş alanlarının tiyatroya kayacağına inandığını vurguladı.

HER İLÇEYE BİR SAHNE

Dünyanın her yerinde insanların tiyatroya yürüyerek gitmek istediklerini de ifade eden Ergül, şöyle devam etti:

"İstanbul'un 32 ilçesinde böyle mekanlar olmalı ve çevre insanları yürüyerek, istedikleri her an tiyatroya gelebilmeliler. İstanbul'da ise insanlar ekstra masraflar yaparak tiyatroya gidebiliyor. Her ilçe belediyesi kendi bölgesinde bu tür tiyatro binalarını oluşturmalı ve kendi tiyatrolarını kurmalıdır. Nasıl ki herilçede bir spor kulübü varsa tiyatro salonu da olmalıdır."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.