HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

Rektör eleştirmekten vazgeçti

14.10.2003 00:00:00
Başbakan Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı çelik, dün ilk kez bir üniversitenin açılışında bulundu. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, misafirlerinin huzurunda YÖK Yasa Tasarısı'nı eleştirmekten kaçındı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, dün Gazi Üniversitesi'nin 2003-2004 eğitim-öğretim yılı açılış törenine katıldı. Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, gazetecilere dağıttırdığı konuşma metninin bir bölümünü kürsüden okumadı. Bu bölümde, Yükseköğretim Kanunu'nda değişiklik öngören yasa taslağına eleştiriler yer alıyordu.

Erdoğan'dan üniversitelere eleştiri

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, patent üretiminde dünya sıralamasında yüzde 0.1'ler seviyesinde olan Türkiye'nin dünya patent üretimi tablolarında yer alamadığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün bunların sebeplerine bakacak olursak, ülkemizde üniversiteanlayışının tam olarak yerleşmediği, kaynakların yetersiz, üniversitelerimizin sanayi ve toplum ile olan bağlarının kopuk olduğu ve üniversite yönetimiyle ilgili ciddi sorunların bulunduğu açıkça görülebilir. Üniversite ancak belli kalıplara bağlı olmayan, yaratıcı düşüncelerle tam bir özgürlük içerisinde söz söylenebilen, bilim ve sanat üretebilen, akademik çalışma yapılabilen kurumlar olduğunda gerçek işlevini yerine getirebilir. Çağdaş üniversite anlayışında, akademisyen ve öğrenciler, belli bir düşünce ve davranış, üniversiteler ise dar ideolojik ve siyasi kalıpların içerisine sokulamaz, sokulmamalıdır. Bana sorarsanız, üniversite kavramına en çok yakışan şey, özgürlüktür. Bugün üniversitelerimizin, büyük çapta batı üniversitelerinin gerisinde kalmasının asıl sebebinin özgürlük konusundaki anlayış farklılığı olduğu düşüncesindeyiz. "

Anayasa değişmeli

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yükseköğretim alanında gerçek anlamda bir reform yapılabilmesi için, Anayasa'nın 130 ve 131. maddelerinin mutlaka değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan da, Türkiye'de eğitim sisteminin işleyişi konusunda yaygın bir hoşnutsuzluk olduğunu ifade etti. Ciddi ve acil bir eğitim reformuna ihtiyaç bulunduğunu belirten Prof. Dr. Ayhan, Türkiye gibi eğitim sorunlarının kronikleştiği bir ortamda eğitim reformunun kapsamlı bir şekilde tüm kademeleri içermesi gerektiğini vurguladı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.