HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Takvim Yaprağından

29.05.2001 00:00:00
İstanbul'u muhasara eden Fatih Sultan Mehmed'in karşısına İstanbul surlarından daha müthiş bir mania çıkmıştır. Fatih Sultan Mehmed Han, padişahlığının birinci senesinde devrinin ünlü alimlerini ve devlet adamlarını Edirne'de topladı. Onlarla İstanbul'un fethini görüştü ve reylerini aldı. Hiçbiri fethe razı olmadı. Sebep olarak da; İstanbul'un fethinin ancak Mehdi'ye nasip olacağını ileri sürdüler. Padişahı gazadan men eylediler. Nihayet Akşemseddin durumu öğrendi ve dedi ki: 'İstanbul'u evvela Sultan Mehmed Han fetheyliyecektir. Daha sonra frenkler alacaklar, Mehdi, işte onlardan İstanbul'u kurtaracak, fetheyliyecektir.' Bu kanaatini kabul ettirebilmek için alimlerle münakaşa ve mübahese etti. Fatih de bunun üzerine Akşemseddin'in sözüne itibar etti, inandı ve hazırlığa başladı. İstanbul'un fethi de böyle nasip oldu.

İşte onun içindir ki Sultan Fatih, fethin sırrı dayanaklarından birini şöyle dile getiriyordu:

"Enbiya vü evliyaya istinadım var benim / Lutf-i Hakk'tandır heman ümmid-i feth u nusretim."

Yunus'taki sır

"Tapduk'un tapusunda, kul olduk kapusunda / Yunus miskin çiğ idik, piştik elhamdülillah" diyen aşıklar piri Yunus'u Tapduk Emre'siz;

"Eşi bulunmaz bir gizli maden olmuşum, eşi bulunmaz bir deniz olmuşum ben; Tebrizli Şems'i gördüm göreli!" diyen gönüller sultanı Mevlana'yı Tebrizli Şems'siz düşünmek ne mümkün?


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.