HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Takvim Yaprağından

04.08.2001 00:00:00
Allah'a vuslat etmiş bahtiyarlar

Erenler, benlik ve enaniyet kalıbını kırarak insanın içinde meknuz ilahi cevheri Hakk'a yönelten mana kahramanlarıdır. Onlar, kıyl-u kalden sıyrılarak, lüzumsuz ve manasız işleri terk ederek, bu deni alemden Allah'a vuslat etmiş bahtiyarlardır. Onlar, yaratılışın sır ve nüktesini kavramış sırat-ı müstakimle gerçek gayeye yönelmiş, halktan Hakk'a vuslat etmiş hakikat erbabıdır. Onlar, her an Hak ile olup Hakk'la yaşarlar. Sükutları tefekkür, bakışları ibret, nazarları keramettir. Dillerinden dökülen sadece hikmettir. Onlar, ilahi emaneti ve sırrı taşıyan maneviyatın dengesini oluşturan manevi direklerdir. Onlar, ehl-i şefaattir ve ilahi rahmetin celbine sebeptirler.

Onlar, halk içinde Hakk'ın ve hakikatin mümessilidirler. Onların ölümü alemin ölümü gibidir. Onların sözleri hikmetlerle doludur ve kurtuluşun şifresini taşır. Onların sözleri zamanla eskimez ve pörsümez. Bu sözler bizler için hayat çeşmesidir.

EVLİYANIN NİŞANI

Evliyanın büyüklerinden Maruf-i Kerhi (ks) saadet sarayını şöyle tarif ediyor:

- "Evliyanın nişanı üçtür: 1- Endişesi hep Allah ola. 2- İşleyeceği işi Allah için işleye. 3- Gönlünün arayış ve kararı Hakk'la ola... Hakk'ın kulları üzerine inayeti odur ki, amel kapısını aça, faydasız söz kapısını kapaya... Amelsiz cennet istemek vebaldir. Allah emrine muti olmadan rahmet uman cahildir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.