HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Türkiye'den talep yok

09.10.2001 00:00:00
Başbakan Yardımcısı Yılmaz, ABD-İngiliz Anglo-Sakson koalisyonunun Türkiye'den somut bir talepte bulunmadığını söyledi. ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ABD'nin Afganistan'a yönelik operasyonda Türkiye'den somut bir talepde bulunmadığını söyledi. Yılmaz, partisinin TBMM'de yapılan Başkanlık Divanı Toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplarken, "Bazı ihtiyaçları varama şu ana kadar somut bir talep yapmadılar" dedi. "Asker istiyorlar mı?" soruna da Yılmaz, "Şu ana kadar özel bir talep yok" karşılığını verdi. Yılmaz, operasyonun Irak'a kayma olasılığını soran gazeteciyi de, "İnşallah olmaz" diye cevapladı. Muhalefet liderleriyle yapılacak görüşmenin içeriğine ilişkin bir soruyu cevaplarken de Yılmaz, "Sadece bilgilendirmek için" dedi. Yılmaz, gazetecilerin, Türkiye'nin asker göndermesi konusundaki bir başka sorusunu da "Hayır şu aşamada sözkonusu değil" karşılığını verdi. Meclis'ten yetki istenip istenmeyeceği sorunu da, "Şu aşamada gerek yok. Olaylar nereye götürür bilinmez ama şu aşamada öyle bir şey sözkonusu değil" diye yanıtladı.

Yılmaz, iç güvenlik alanında alınan tedbirlirle ilgili bir soruylu cevaplarken de, "Her türlü tedbiri alıyoruz. Hem askeri, hem polisiye.." dedi.

Anayasa'nın dediği yapılacak

Yılmaz, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile görüşmesinin ardından da gazetecilerin Afganistan'a yönelik operasyon ve Türkiye'nin ileride buoperasyonda alacağı tavırla ilgili soruları ile karşılaştı. Başbakanlık'ta önceki gece yapılan toplantıda, "Bundan sonra ortaya çıkacak çeşitli olasılıklarda Anayasa'nın tam emrini yerine getirme kararı" aldıklarını hatırlatan Yılmaz, "Prosedürü tümüyle Anayasa'ya uygun bir şekilde yürüteceğiz. Herhangi bir yetki tartışmasına mahal vermeyeceğiz" dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.