HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

1,5 milyar dolar için, eriyoruz için için

08.07.2001 00:00:00
IMF'in Tükiye'yi teftişi bütün hızıyla devam ediyor.

Bundan daha da önemlisi IMF'in bu teftişleri, Başbakan'dan ve Kemal Derviş'ten gizli yapması.

Bize ulaşan haberlere göre IMF Başkanı Horst, (Yazıldığı gibi okunur, yanlışlıkla hoşt diye okuyup karaya oturmuş ekonomiyi yerin dibine batırmayın) tebdili kıyafetle Ankara'nın Bala ilçesinde bir kıraathaneyi teftiş etmiş.

Vatandaşların üç şekerle çay içmesine fena içerlenen Horst yoksa hala "şeker yasası" çıkmadı mı? diye sordu.

Yetkililerin; bu vatandaşın kilerinde kalan son şekerdir, o da bitti mi işler düzelecek, ne olursunuz Mr. Horst hiddet buyurmayın ricası üzerine sakinleşen Horst; bir daha olmayacak şeklinde verilen teminat sonrası ancak sakinleşti.

Kaldığı otelde, oda görevlisinin kapıyı üç yerine bir kere çalmasına son derece hiddetlenen Horst (aman yanlış talaffuz etmeyin) görevli ile şefin görevine son verilmesi talimatını verdi.

Anında işine son verilen şefin, Mr. Horst'un otelde kaldığı süre içinde otele 1 km'den daha fazla yaklaşmayacağına dair verdiği noter tasdikli teminattan sonra piyasalar rahat nefes aldı.

Otel çıkışında basın mensuplarına konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Horst (iki de bir ikaz etmeye beni mecbur etmeyin, Horst yazıldığı gibi okunur.) "üç rakamı benim için uğurlu bir rakamdır. Görevlinin kapıya üç yerine bir kere vurmasından rahatsızlık duydum. Kaldığım otelde bile 13 rakamı yok. Biz ömrümüzü dünyaya "bir" yerine "üç"ü yerleştirmek için harcadık. Bu inancımızı bir oda görevlisi değil elli tane Kemal için bile terk etmeyiz" dedi.

Akara'da kalabalık bir vatandaş topluğunu gören Horst (aman ha!) şoförüne arabayı o tarafa sürmesini emretti.

Kalabalığın, WC kuyruğu olduğunu anlayınca arabasından inip, küplere binen Horst, "bu ülkede millet hala mı şey kuyruğunda bekleyebiliyor" dedi.

Kuyruğun, vatandaşların yediği bayat yemek sonrası kontrölde çıkan bağırsak faaliyetleri yüzünden oluştuğu şeklinde yapılan resmi açıklama sonrası ancak sakinleşen Horst (off! Sıktınız ha! Nasıl isterseniz öyle okuyun) "Yine de tatmin olmadım, 1,5 milyar doları iş tam vuzuhata kavuşana kadar askıya aldık" dedi.

Sıhhiye'de bir gurup gencin kahkaha ile gülesi üzerine Kemal Derviş'i arayan Horst, bu gülmenin sebebi ne diye sordu.

Eğer bu hal, çırtlamaya bağlı bir kahkaha değilse Dünya Bankası ile ortaklaşa verecekleri bir kararla Türkiye'ye verilecek olan sadakanın, pardon yardımın dondurulacağını söyleyen Horst, bu yardım, havalar soğumadan da buzluktan çıkarılmayacağı tehdidinde bulunmaktan da geri durmadı.

Bize ulaşan son haber şayet doğru ise, HülyaKaya çiftinin boşanması da IMF'in oyunu imiş.

Piyasalardaki olumsuzlukların ikide bir IMF'ye ciro edilmesinden rahatsızlık duyan Horst, suçu üzerlerinden atmak için başka kriz suçlusu aramaya başlamış.

Yurttaşlar arasında dolaşan;

Kriz çıkaran IMF

Gitsin artık k...fe.

Şeklinde slogandan rahatsız olan Horst ve Derviş son kriz için suçlu ararken Kaya beyi arayıp, siz böyle giderse eninde sonunda boşanacaksınız, bari şimdi boşanın da bir işe yarasın demiş.

Piyasaların allak bullak olacağı beklenirken KayaHülya çiftinin (Önal'la bu çift triyo oluyormuş) boşanmasının beklenen sonucu vermemesi üzerine IMF'in başka dolaplar çevireceğinden korkuluyor.

(Not: bu yazıyı tok karnına okuyun. Beklenmeyen bir etki durumunda doktorunuza başvurun, olmazsa tekme.)
 
Müslim Karabacak / diğer yazıları


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.