HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 28 TEMMUZ 2021, ÇARŞAMBA

ABD Sudan'a da el attı

23.10.2003 00:00:00
ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell, Sudan'da hükümet ve isyancıların, ülkedeki iç savaşı sona erdirmek için Aralık sonuna kadar anlaşmaya varma konusunda kendilerine söz verdiğini söyledi. Powell, Kenya'nın Naivasha kentinde Sudan Devlet Başkan Yardımcısı Ali Osman Taha ve isyancıların lideri John Garang ile yaptığı görüşmeden sonra gazetecilere, ayrıntılı bir anlaşmaya varmaları halinde, tarafları anlaşma metnini imzalamak için Beyaz Saray'a davet edeceklerini belirtti. Kenya Dışişleri Bakanı Kalonzo Musyoka ve başmüzakereci Lazaro Sumbeiywo ile de gayri resmi temaslarda bulunan Colin Powell, barış anlaşmasını kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak nitelendirdi.

Sudan'daki iç savaş, çoğunluğu Hıristiyan ve Animist olan güney halkının, merkezi hükümete karşı özerklik için başkaldırmasıyla başlamıştı.

Savaşta birçoğu çatışmalardan kaynaklanan açlıktan olmak üzere 2 milyon kişi ölürken, 4 milyon kişi göç etmek zorunda kaldı.

Kenya'da 20 Temmuz'da iki taraf arasında bir çerçeve barış anlaşması imzalanmıştı.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.