HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 01 AĞUSTOS 2021, PAZAR

Bulgaristan başbakan arıyor

03.07.2001 00:00:00
Bulgaristan'da eski kralın zaferle çıktığı Parlamento seçimlerinin üzerinden 2 hafta geçti. Başbakan olursa Krallıktan vazgeçmesi gerekecek eski kralın kararsızlığı nedeniyle hala hükümet kurulamadı Bulgaristan'da 17 Haziran'da yapılan parlamento seçimlerinde, hiçbir siyasi gücün tek başına iktidarı için yeterli oy alamamasının ardından, yeni başbakan ve hükümete ilişkin arayışlar sürüyor. Seçimlerde en fazla oyu alarak 240 sandalyeli parlamentoda 120 milletvekilliği kazanan "2'nci Simeon Ulusal Hareketi"nin (NDSV) lideri eski Bulgaristan Kralı 2'nci Simeon, Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov ile ikinci kez biraraya gelerek son gelişmeleri değerlendirdi. Yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapan 2'inci Simeon, başbakanlık görevini kabul edip etmeyeceği konusunda yine kesin bir görüş belirtmedi.

Parlamentoya girmeye hak kazanan diğer siyasi partilerle koalisyon konusunda görüşmelerin sürdüğünü belirten 2'inci Simeon, "Başbakanın ismi çok yakında belli olacak. Biraz daha sabredin" demekle yetindi. 2'inci Simeon, bir gazetecinin, İspanyol "El Mundo" gazetesinde öncek gün yayımlanan röportajında "Halk böyle istiyor. Başbakan olmaktan başka şansım yok" şeklindeki açıklamasıyla ilgili bir sorusunu şöyle yanıtladı:

"Röportajı yapan benim eski bir dostumdu. Bu açıklamayı yazılmak üzere değil, bir dost sohbeti olduğu için söyledim. NDSV'nin içinde başbakanlık görevini üstlenebilecek çok sayıda isim var" Lideri olduğu NDSV'nin seçimlerden birinci parti olarak çıkması eski Kral 2'inci Simeon'u, "Krallık" ile "Başbakanlık" sıfatlarından birini tercih etmesi zorunda bıraktı. Çünkü 2'inci Simeon, başbakanlık görevini kabul ederse, mevcut anayasa üzerine yemin edeceği için "Krallık " sıfatından vazgeçmiş olacak.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.