HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Gölcük'te depremin izleri devam ediyor

07.08.2001 00:00:00
25 bin konut ile 3 bin 500 işyerinin yıkık ya da ağır hasar, 10 bin civarında konut ve bin 800 işyerinin de orta hasar gördüğü ilçede, yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları, aradan geçen 2 yıla rağmen, bazı hasarlı binaların sahiplerinin mahkemelere başvuruda bulunup, düzenlenen raporlara itiraz etmeleri nedeniyle gecikti.

Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi'nde Ali Rıza Çamur'a ait 6 katlı 12 daire ve 2 dükkan bulunan ağır hasarlı bir binanın yıkımına, mahkeme kararı beklenmesi nedeniyle yeni başlandı.Aynı caddedeki binalardan birinin sahibi olan Beşir Mehmet Çeliker, depremin izlerinin silinmesi için belediye tarafından düzenlenen sosyal amaçlı etkinliklerin önemli katkı sağladığını belirterek, "Ancak halen yıkımların devam etmesi ve insanların aradan 2 yıl geçmesine rağmen enkaz görüntüleriyle yaşaması, yapılmak istenenlerle çelişiyor" dedi. Çeliker, izlerin silinmesi için çevresel faktörlerin iyileştirilmesi gerektiğine işaret ederek, yüklenici firmaların bir an önce yıkımları bitirmesi için her olanağın kullanılması gerektiğini kaydetti.

Psikolojik rahatsızlıklarda artış

Öte yandan, SSK Gölcük 50. Yıl Hastanesi Başhekimi Dr. Burhan Çeçen de, depremden sonra psikolojik rahatsızlıklarda yüzde 50'ye varan artış meydana geldiğini bildirdi.

Depremin büyüklüğü ve yarattığı can kaybı ile tahribat nedeniyle izleri silmenin kolay olmadığını kaydeden Çeçen, şöyle konuştu:

"Gölcük'te deprem sonrası psikolojik rahatsızlık duyduğunu söyleyip hastanemize başvuranların sayısında yüzde 50 oranında artış oldu. Başvuru sahiplerine, gerekli tedavi olanaklarını sunmaya çalışıyoruz. Ancak imkanlarımızın yeterli olduğu söylenemez. Doktor açığımız var. Rahatsızlığı ilerlemiş ve tedavi olmak isteyen vatandaşlarımızın bazı ilaçlara ihtiyacı oluyor. Bunları, ancak psikiyatristler yazabilir. Bizim de bu kadromuzda eksiklik var." dedi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.