HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Hükümet aşırı milliyetçilere boyun eğdi

27.06.2001 00:00:00
Makedonya'da ordu, ülkenin kuzeydoğusunda, Arnavut milislerin elinde bulunan bir köydeki mevzileri bombalamaya başladı.

Reuters'in haberinde, ordunun NATO ve AB temsilcilerinin girişimleriyle bir grup milisin önceki gün geri çekildiği Araçinova kasabasına yaklaşık 6 kilometre uzaklıktaki Nikuştak Köyü'nü ağır topçu bombardımanına tuttuğu belirtildi.

Üsküp'te durum sakin

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te önceki gece binlerce kişinin Devlet Başkanı Boris Traykovski'nin istifası istemiyle gösteri yapmasının ve bazılarının parlamentoyu basmalarının ardından dün durum sakindi.

Gece yaşanan eylemlerin ardından çevrede geriye vitrinleri kırılmış mağazalar ve hasar görmüş otomobiller kalırken, halkta da özellikle Arnavutlar ve aralarında Türklerin de bulunduğu diğer Müslümanlar arasında endişe hakim oldu.

Öte yandan, Kosova Barış Gücü'nün (KFOR) Makedonya'daki sözcüsü Barry Johnson, önceki gün NATO tarafından 600 UÇK milisi ve sivilin, 8 Haziran'da kontrolünü ele aldıkları Araçinova'dan tahliye edildiğini belirtti.

Johnson, Amerikalı askerlerin 350 milis ve sivilin bulunduğu bir konvoya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) temsilcilerininde 250 kişiye, Araçinova'nın 7 km kuzeyindeki Nikustak köyüne kadar eşlik ettiklerini kaydetti.

KFOR sözcüsü, UÇK denetimindeki Nikustak'a gelen milislerin burada çevreye dağıldıklarını belirtti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.