HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 HAZİRAN 2021, CUMA

IMF'nin Köy Hizmetleri oyunu

13.11.2001 00:00:00
Köy Hizmetleri'nin kapatılması tartışmaları IMF'nin isteği doğrultusunda, gündeme getirildi. Getirilmesiyle beraber de, kurumun kaldırılmasıyla yatırım bütçesinde yapılacak tasarruflardan söz edilmeye başlandı.

Peki bu kurumun kapatılması gerçekten iddia edildiği şekilde milletimizin menfaatine midir? Yoksa IMF'nin her "tavsiye"sinde olduğu gibi, bu konuda da çıkarımıza olmayan bazı hesaplar mı söz konusudur?

Köy Hizmetleri'nin bütçeden aldığı pay 1990'lı yıllardan bu yana yüzde 55.5 civarında azaldığı, kurumun yetkilileri tarafından ifade edilmektedir. Köy Hizmetleri'nde 900 trilyon lira tutarında bir rakam işçiliğin de içinde bulunduğu yatırıma yönelik olarak kullanılmaktadır.

Bu noktada kurumun kapatılmasının pek çok kimseyi işsiz bırakacağı ve yine pek çok yatırımın yarım kalmasına sebep olacağı açıktır. Kurumun genel müdürünün ifadesine göre "Köy Hizmetleri bir ihtisas kurumudur" ve "Ehil olmayan birimlerce bu hizmetlerin yürütülmesi kaynak savurganlığını daha da arttırır."

Bu manzara karşısında akla "acaba kaynakların, yatırımların ve emeğin boşa gitmesi için mi IMF tarafından Köy Hizmetleri'nin kapatılması isteniyor" sorusu gelmektedir. IMF'nin bizim için hayırlı bir rüya görmeyeceği, lehimize olan hiç bir "tavsiye"de bulunmayacağı ortadadır. Stratejik kurumların özelleştirilmesinden, köylümüzün belini büken şeker ve tütün yasalarına, piyasaları alt-üst eden dalgalı kura kadar aleyhimize netice veren pek çok uygulama IMF "tavsiyeleri" neticesi devreye konmamış mıdır?

Şimdi de "yatırım bütçesinden tasarruf edileceği" iddiasıyla, önemli bir vazife icra eden Köy Hizmetleri'nin kaldırılması söz konusudur.

Burada maksat yatırıma yönelik her türlü girişimin ve kurumun önünü kesmektir. IMF'den gelen kredilerin kullanımında "yatırım", "üretim", "istihdam" gibi konuların asla yer almaması da bu sebeptendir.

O halde artık millet olarak gözümüzü açmanın zamanı çoktan gelmiş ve geçmek üzeredir. Akis taktirde THY, Telekom, Köy Hizmetleri derken her biri farklı stratejik, sosyal, iktisadi öneme haiz pek çok kurumumuz devredışı kalabilir.
 
Prof. Dr. Haydar Baş / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.