HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 06 AĞUSTOS 2021, CUMA

Memur Sendikası Tasarısı komisyondan geçti

16.05.2001 00:00:00
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu Tasarısı kabul edildi.

Kamu görevlilerinin sendika kurmasına ve toplu görüşme yapabilmesine olanak sağlayan Anayasa değişikliğine uyum amacıyla hazırlanan tasarı, "Genel, katma ve özel bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile bunlara bağlı kuruluşlarda, KİT'lerde, özel yasalarla veya bunların verdiği yetkiye dayanarak kurulan banka ve teşekküller ile bunlara bağlı kuruluşlarda ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsü dışında çalışan kamu görevlilerini" kapsıyor.

Tasarı, kamu görevlilerinin kuracağı sendika ve konfederasyonlara grev ve lokavtlı toplu iş sözleşmesi yerine "toplu görüşme" hakkı getiriyor.

"Sendikalara üye olmak serbesttir" hükmünün yer aldığı tasarı, sendika üyesi olamayacakların bazıları da şöyle belirliyor: YÖK Başkan ve üyeleri ile Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkan ve üyeleri, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüsü rektörleri, fakülte dekanları ile enstitü ve yüksekokulların müdürleri ve bunlarınyardımcıları, Mülki idare amirleri, Silahlı Kuvvetler mensupları, Milli Savunma Bakanlığı ile TSK kadrolarında çalışan sivil memurlar ve kamu görevlileri, MİT mensupları, Başbakanlık, Bakanlık, bağlı ve bağımsız genel müdürlük müfettişleri ile murakıp, kontrolör ve bunların yardımcıları".
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.