HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Takvim Yaprağından

25.05.2001 00:00:00
Fatih'in, babasına dahiyane mektubu

Fatih, Osmanlı tahtına ilk kez 12-13 yaşlarında çıktı. Osmanlı Devletinin bir çocuğun idaresinde olması yeni bir haçlı ordusunu harekete geçirdi. Anlaşmalara rağmen haçlı ordusu Osmanlı topraklarına girdi. Bu haber üzerine Fatih, vezirlerini toplayarak, "tedbir nedir?" diye sordu. Yaklaşan büyük bir tehlike olup Osmanlı ordusunun tecrübeli bir komutana ihtiyacı olduğu, Sultan Mehmed'in babası Sultan Murad'ın, Manisa'dan çağrılması gerektiği söylendi.

Fatih, babasına bir mektup yazıp,

- "Gelip emanetinizi alınız" diye onu tahta davet etti. Aldığı cevap ise;

- "Tahtın sahibi oğlumuzdur. Ne lazımgeliyorsa onu yapsın" şeklindeydi.

Bunun üzerine Sultan Mehmed, gelecekte nasıl bir kimlik taşıyacağını gösteren dahiyane ifadelerle dolu ikinci bir mektup gönderdi. Bu mektubunda geleceğin Fatih'i Sultan Mehmed özetle şöyle diyordu:

- "Padişah siz iseniz geliniz, ordularınızın başına geçiniz. Yok biz isek emrimize itaat edip ordularımızın başına geçiniz."

Bu mektup üzerine Sultan Murad derhal herekete geçerek Osmanlı ordusunun başında haçlıları karşılamaya gitti.
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.