HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Takvim Yaprağından

31.07.2001 00:00:00
Anadolu'daki mührümüzü görmeyen göz

Lozan görüşmeleri sırasında İngiliz Başvekili Lloyd George, şöyle diyordu:

- "Türklerin şimdi hak istedikleri Anadolu'da nesi var? Orada medeniyet vesikası olarak ne kalmışssa Yunan'ın, Roma'nın, Bizans'ındır. Türklerin Anadolu'daki evleri sazdan ve kerpiçten harabelerden ibarettir. Şimdi böyle bir alemi veya onun güzel parçalarını Türklere nasıl bırakırsınız?"

Başvekil George'un bu sözleri üzerine henüz aklını ve vicdanını yitirmemiş olan bir Batılı düşünür Eugene Pitard, Cenevre'nin ünlü bir gazetesinde şu cevabı verdi:

- "Efendiler! Konya'daki İnce Minare'nin kapısı ile, İstanbul'daki Süleymaniye'nin kubbelerini yapan millete karşı böyle söylenemez. Haddinizi biliniz."

Hindisdan'da

İngiliz katliamı

İngiltere'nin fiili sömürgesi olduğu günlerde bir İngiliz kızı Amir kentinde, bisikletle dolaşırken kendisi ile alay edildiğini ileri sürdü. Bunun üzerine İngiliz askerler, hadise mahallindeki halktan 700 kişiyi oracıkta kurşunlayarak katletti. Bölge valisi, ceza olarak bütün şehir halkını günlerce yerde sürünmeye mecbur etti. Böyle davranmasının sebebi sorulunca da şunları söyledi:

- "Onlar ilahelere tapıyorlar. Bir İngiliz kızı onların taptıklarından daha azizdir."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.