HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

20 milyar dolarlık kaynağı kullanamıyoruz

02.10.2001 00:00:00
Türkiye jeotermal kaynak zenginliği açısından dünyada ilk 5'in içinde yer alıyor. Bu kapasitenin tam değerlendirilmesi halinde, yılda 20 milyar dolar net katmadeğer elde edilebilecek

Uluslararası Jeotermal Kurumu Avrupa Başkanı Orhan Mertoğlu, Türkiye'nin jeotermal kaynak zenginliği bakımından dünyada ilk 5'in içinde yer aldığını söyledi. İzmir'de 3-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 1. Uluslararası Ege Jeotermal Günleri hakkında bilgi vermek amacıyla Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) JENARUM Müdürü Prof. Dr. Yılmaz Savaçın ile Hilton Oteli'nde basın toplantısı düzenleyen Mertoğlu, Ege Jeotermal Günleri'ne jeotermal konusunda uzman 45 yabancının katılacağını söyledi. Etkinliklerin 5 gün süreceğini, etkinlikler kapsamında 2005'te Türkiye'de yapılacak Dünya Jeotermal Kongresi'nin anlaşmasınında yapılacağını bildiren Mertoğlu, katılacak yabancı konukların arasında Romanya'nın jeotermal ile ilgili bir Devlet Bakanı'nın da bulunduğunu kaydetti.

20 milyar dolarlık kaynak

Mertoğlu, Türkiye'nin jeotermal kaynak zenginliği açısından dünyada ilk 5'in içinde yer aldığını, kapasitenin tam değerlendirildiği taktirde yılda 20 milyar dolar net katmadeğer elde edileceğini belitti. Mertoğlu, "Jeotermal kaynaklar ısıtmada tamdeğerlendirilirse 2.5 Akkuyu Nükleer Santralı ve 2 mavi akıma eşdeğer enerji üretilir" dedi. Jeotermal enerji varsa, doğalgaz kullanmak cinayettir Jeotermalin "dolarsız enerji" olduğunu, "fiyatların dolara bağlı olarak artmadığını" ifade eden Mertoğlu, şu bilgileri verdi: "Jeotermal ile ısınmanın mümkün olduğu yerlerde doğalgazla ısınmak cinayettir. Türkiye'de kapasite olarak 5 milyon, teknik olarak 1 milyon evi ısıtabilecek jeotermal enerji potansiyeli var. 1 milyon ev, 1 milyar 200 milyon dolarlık petrol tasarrufu demektir. İzmir'de 13 bin konut jeotermal ile ısıtılıyor. Jeotermal çevre dostu, yangın ve patlama tehlikesi olmayan bir enerjidir. Jeotermal konusunda bir yasa yok ama çıkarılması için çalışmalar sürdürülüyor."


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.