HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

3 bölge de riskli

14.10.2003 00:00:00
Genelkurmay, Türk askerinin Irak'ta görev yapacağı üç bölge üzerinde çalışıldığını bildirdi. Bu bölgeler Selahaddin Eyaleti, Bağdat-Ürdün karayolunu da içeren bölge ile El Ambar'ın kuzey bölgesi olarak açıklandı

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Irak'ın güvenlik ve istikrarına katkı yapmak için gönderilecek asker sayısının, görev bölgesi ve görev bölgesinde yapılacak keşiflerin ardından netleşeceğini bildirdi. Genelkurmay Başkanlığı Karargahı İnönü Salonu'nda, "Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının güvenlik ve istikrara katkı yapmak amacıyla Irak'a gönderilmesi" konusunda bir basın bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Orgeneral Başbuğ, "Mart ayındaki tezkereye göre, Irak'a asker gönderme konusunda ulusal çıkarlar açısından hayati bir pozisyon var mıdır?" sorusuna karşılık, hükümetin bu konuda bir karar aldığını, TBMM'nin de hükümete yetki verdiğini söyledi.

Irak bölünebilir

Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın, Irak halkının ihtiyaç duyduğu yardım ve desteğin verilmesini, uluslararası kamuoyunun ortak bir sorumluluğu olduğunu söyledi. Korgeneral Yavuzyalçın, "Irak'ın güvenliğinin Türkiye'nin güvenliği üzerinde çok kötü ve doğrudan etkileri olduğu da acı tecrübelerden öğrenilmiş bir gerçektir" dedi.

Korgeneral Yavuz, şunları söyledi: "Bugün Irak'ta güvenliğin süratle sağlanarak istikrar ve huzur ortamına ulaşmak suretiyle Irak halkının ihtiyaç duyduğu insani yardımve desteğin sağlanması önceliği, büyük önem arzetmektedir. Irak mevcut ortamın giderek kötüleşmesi, kaos ortamının iç çatışmaya dönüşmesi tehlikesinin yanında Irak'ın bölünmesi ihtimalini de beraberinde getirebilecektir. Bu ortam içinde terör örgütlerinin olası faaliyetleri, dikkate alınması gereken önemli bir risk unsurunu ihtiva etmektedir."

Bölgede risk var

Yalçın, her askeri harekatın bir risk ihtiva ettiğini belirterek, "Bu harekat ile ilgili yaptığımız çalışmalarla, görev bölgesi neresi olursa olsun, bazı risklerle karşılaşılacağını açıkça ortaya koymaktadır. Ancak bu riski matematiksel olarak ortaya koymak maalesef mümkün değildir" dedi.

İstihbarat ne kadar güçlü olursa olsun aniden gerçekleştirilebilecek bir terörist saldırının mümkün olduğunu söyleyen Korgeneral Yalçın, şunları söyledi: "Bu noktada, birlik mevcutlarıyla ilgili olarak, medyada 30-40 binlerle, 3-4 binler arasında çok geniş bir yelpazede telaffuz edilegelen rakamların geçerli olmadığını ve kesin bir rakam vermek için henüz erken olduğunu ifade etmek istiyorum."

Habur kullanılacak

Irak'a askeri intikalin söz konusu olması durumunda, doğal olarak Habur dahil tüm imkanlardan yararlanılacağını söyleyen Korgeneral Yalçın, PKK/KADEK'in Türkiye için hayati bir konu olduğunu dile getirdi. Yalçın, şunları söyledi: "Türkiye, istikrar harekatına katılsın veya katılmasın bu terör örgütüyle mücadeleyi, gerektiğinde bu örgütü terörist kabul eden ABD ile de işbirliği içinde sürdürecektir. Bir başka deyişle, PKK/KADEK'e karşı ABD ile birlikte müşterek yürütülecek mücadele, istikrar harekatına katılım konusundan bağımsızdır. Bu nedenle söz konusu terör örgütüne karşı alınacak müşterek önlemler, Dışişleri Bakanlığı koordinatörlüğünde ilgili tüm birimlerin katılımıyla tamamen farklı bir platformda sürdürülmektedir."

Mehmetçik'e 3 bölge

Askeri görüşmelerde üç askeri görev bölgesi üzerinde durulduğunu anlatan Korgeneral Yalçın, birinci bölgenin Selahaddin Eyaleti, ikincibölgenin, El Ambar Eyaletinin Fırat mihverini ihtiva eden bölge, üçüncü bölgenin ise El Ambar eyaletinin kuzey kısmı olduğunu kaydetti. Korgeneral Yalçın, Bağdat-Ürdün karayolunun kuzeyindeki bu bölgenin, ikinci bölgeyi de kapsadığını anlattı.

Bir başka deyişle, görev bölgesine süratle bir keşif heyeti gönderilecek ve alınacak bilgiler ışığında kuvvet yapısı ve teşkilatlanma netleştirilecektir.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.