HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 03 AĞUSTOS 2021, SALI

ABD'de azınlıklar ırkçılıktan yakınıyor

23.06.2001 00:00:00
ABD'de yapılan bir kamuoyu araştırması, bu ülkedeki azınlıklara karşı ırkçı kökenli hoşgörüsüzlüğün hala devam ettiğini ortaya koydu.

Henry J. Kaiser Aile Vakfı ve Harvard Üniversitesi'nce yapılan ve Washington Post gazetesinde sonuçları yayımlanan araştırmaya göre, tüm siyah erkeklerin yüzde 52'si ve siyah kadınların yüzde 25'i, ırkçı biryaklaşımla haksız yere polis tarafından durdurulduklarını söylüyor.

Asyalı ve Latin kökenli her 5 kişiden biri de, polisin kendilerini durdurmasında ırkçılığın kurbanı olduklarını öne sürüyor.

Araştırmaya göre, siyahlar, Latin kökenlilere ve Asyalılara göre daha fazla ayrımcılıkla karşılaşıyor.

Irkçılığın toplumsal yaşamdaki yansımasına ilişkin sonuçlara göre ise, siyahların üçte birinden fazlası, ırkları nedeniyle iş bulamıyor ya da işlerinde ilerleyemiyor. Asyalılarla Latin kökenlilerin beşte biri de işyerlerinde ayrımcılıkla karşılaşıyor.

Asyalı, Latin ya da siyah azınlıkların baskın çoğunluğu, etnik yapıları ya da ırkları nedeniyle restoran ya da mağazalarda kendilerine kötü hizmet sunulduğunu, küçümsendiklerini, kendilerinden korkulduğunu ya da şüphe altında olduklarını belirtiyor.

1709 yetişkinle 8 Mart-22 Nisan arasında telefonla görüşülerek yapılan araştırmanın yanılma payının yüzde 3 olduğu kaydediliyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.