HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 15 MAYIS 2021, CUMARTESİ

AB'nin yeni şartları 9 Kasım'da geliyor

07.10.2005 00:00:00


3 Ekim'de Çerçeve belgeyi kabul ederek müzakerelere başlayan Türkiye'ye AB'nin yeni şartları 9 Kasım'daki İlerleme Raporu'nda gelecek. Olli Rehn, Türkiye ziyaretinde Rumların tanınmasından azınlık haklarına kadar birçok yeni şartın sinyalini verdi.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, "Türkiye'nin AB'ye tam üyelik müzakerelerinin 3 Ekim'de başlatılmasının Türkiye açısından çok büyük bir başarı anlamına geldiğini" söyledi.Türkiye'nin bundan sonra AB için geçerli olan bütün normları, standartları ve değerleri AB müktesebatıyla birlikte tam anlamıyla kendine uygulayacağını belirten Rehn, Türkiye'nin de bu süreçte kendine düşen görevleri yerine getirmesini beklediğini söyledi.

"Türkiye Rumları tanıyacak"Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Rehn, Gümrük Birliği Ek Protokolü'ne ilişkin soru üzerine, Gül ile görüşmesinde bu konuyu da ele aldıklarını, Gül'e, bu meselenin ve protokolün TBMM'de onayının Türkiye tarafından gecikme olmaksızın iyi niyet gösterilerek halledileceği görüşünü aktardığını söyledi. Ek Protokol çerçevesinde, malların Türkiye ile 25 üye ülkede serbestçe dolaşması gerektiğine işaret eden Rehn, "Bunun sorunsuz uygulanmasını umuyorum ve sorunun müzakere sürecinde çözüleceğini ümit ediyorum" diye konuştu. Görüşmede Kıbrıs konusunun ve Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüme varılmasının da gündeme geldiğini söyleyen Rehn, Türkiye'nin yapıcı çözüm yolunda şimdiye kadarki katkılarını sürdüreceğine inancını dile getirdi. Rehn, Türkiye için hazırlanmakta olan ilerleme raporuna ilişkin soru üzerine, raporun 9 Kasım'da açıklanacağını, ancak şu anda hazırlık aşamasında olduğu için içeriğini detaylarıyla paylaşamayacağını bildirdi. Rehn, raporda Türkiye'nin hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi alanlarda gerçekleştirdiği önemli reformlara atıfta bulunulacağını ve uygulamadaki gelişmeler üzerinde durulacağını belirtti. İlerleme raporunda kadın hakları, ifade özgürlüğü, adil sendikal haklar gibi AB standartlarına tam uyum gösterilememiş, gelişme sağlanması gereken konulara da değinileceğini belirten Rehn, şunları söyledi: "İlave etmem gerekiyor ki, bu, müzakerelerin başlatılmasıyla ilgili bir rapor değil. Daha önce açıklandığı gibi Türkiye müzakerelere başlamak için gereken Kopenhag kriterlerine yeteri kadar uyum göstermiş durumda. Ama burada altını çizmek istediğim ibare, 'yeteri kadar.' Müzakereler sürecinde bu, 'yeteri kadar' uyumun tam anlamıyla uyuma dönüşmesine çalışılacak ki, böylelikle önümüzde tam anlamıyla beyaz bir sayfa olsun." Rehn, KKTC üzerindeki ambargoların kaldırılmasını hedefleyen iki tüzüğün ne zaman ıkacağının sorulmasına karşılık da, mali yardım ve doğrudan ticarete yönelik tüzükler üzerindeki görüşmelerin yeniden başlatılması için AB Dönem Başkanı İngiltere'nin başkanlığında bu tüzüklerin çıkarılmasını amaçladıklarını ve gerekli çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. 9 Kasım raporunda azınlık hakları, sözde soykırım ve Kürt sorunu gibi gündemlerin de Türkiye'nin önüne konulacağı belirtiliyor.


Senteks
Megadentist

Panax nedir
logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.