HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 29 TEMMUZ 2021, PERŞEMBE

Acaba!

01.09.2001 00:00:00
Garih cinayeti ile ilgili olarak ilk gün 13 yaşındaki tinerci Fuat'ın katil zanlısı olarak açıklanmasından sonra olayla ilgili her gelişmeye "acaba" diye sorarak bakıyorum.

İlk güne dönelim. Türkiye, ekranlarında önce alt yazı ile geçen "tanınmış Musevi işadamı Garih Eyüp Mezarlığı'nda ölü olarak bulundu" haberi ile çalkalanmıştı.

Ben "acaba" diye sordum. 1 saat 15 dakika önce Bulgaristan Dışişleri Bakanı'na ev sahipliği yapan Garih, nasıl olmuştu 1 saat sonra Eyüp Mezarlığı'nın yolunun tutmuştu.

CIA'sı, MOSSAD'ı, MİT'i böyle görüşmelerle ilgilenmez miydi "acaba"?

istihbarat uzmanları bu konuda ne der "acaba"?

Bu soru kafamı kurcalarken hemen ilk gün öğleden sonra "katil zanlısı bulundu" haberleri geçiliyordu.

TV ekranları ağız birliği etmişçesine, "13 yaşındaki bir tinerci çocuğun cinayeti işlediğini" kesin bir dille belirtiyordu.

13 yaşındaki bir çocuk, Garih gibi cüsseli bir adama 8 bıçak darbesi atacak gücü nerede bulmuştu "acaba"?

Garih'in dizlerinin ve gözlerinin oyulup işkence edildiği haberleri ile 13 yaşındaki Fuat'ı yanyana getirmekte hayli zorlandım.

Yoksa yoksulluk, eğitimsizlik, cehalet bir çocuğu bu kadar vahşi mi kılmıştı? Hadi vahşi kılmıştı da bu gücü nereden bulmuştu, "acaba".

"Garih, cehaletin kurbanı oldu" açıklaması ile ilk günden hiç tereddüt etmeden "tinerci çocuğu" fail gösteren medyaya Garih'in ortağı niçin çanak tuttu "acaba"?

Alaton'un bu telaşı, bu acelesi de ne?

Yoksa 5 gün önce vasiyet değiştirdiklerine dair haberlerle olay arasında bağ kurulmasından mı rahatsız olmuştu "acaba"?

Olsun, can dostunu, 50 yıllık iş ortağını yitiren Alaton, ilk gün daha temkinli olamaz mıydı acaba?

Peki Hürriyet gazetesi başta olmak üzere "Garih, her 15 günde bir hafta sonu Şeyh'ini ziyarete giderdi" manşetlerine ne demeli?

Hadi Garih severdi, ziyaret ederdi diyelim. Medyanın bu şeyh sevgisi de nereden çıkmıştı "acaba"?

"Garih'in mezarlığa çok önemli kişilerle çok gizli şeyler konuşmaya gitmiş" olabileceği haberine içerleyen Taha Akyol'un bu alınganlığı medya adına mı?

Öyleyse Akyol medyanın Şeyh aşkına da bir bilimsel izah getirebilir mi acaba?

Getiremezse, "Şeyh muhabbeti Garih'in esrarengiz mezarlık ziyaretlerini örtme ve polisi, istihbaratı geçmişe dönük sorulardan alıkoyma çabası mı "acaba" diye soran anlayışla karşılanmalı değil mi acaba?

Komplo teorilerinden, "bu cinayetin kim istifade etti" sorusu ile başlayan çözümlemelerden rahatsız olan Akyol, Alaton'un, medyanın, İçişleri Bakanı'nın tinerciye cinayeti mal eden açıklamalarını bilimsel bulmuş muydu "acaba"?

Şimdi de asker kaçağı bir gencin zina yaparken, Garih tarafından uyarıldığı haberleri polismedyakatil zanlısı arasında tavşan kaç tarzı tut oyununa dönmedi mi acaba?

Polis, katil zanlısını tedbire itecek açıklamalarla medyayı besliyor, medya katilin önünü açmıyor mu acaba?

Firari askerin elbisesindeki kan izinin ait olduğu kadının yakalandığı iddiası da ilk günde fos çıktı. Neden "acaba"?

O kan, Pınar'a ait olmadığı halde medya niye bir gün boyunca beyin yıkadı acaba?

Katil zanlısı Yener'in dün hesabına yüklü miktarda para koyanlar tüm ilgiyi bir kişide yoğunlaştırmaya mı çalışıyor "acaba"?

Medyanın Yener'in çocukken dönerci olduğu haberi, bu cinayeti bir kişinin işleyebileceği sorularını bertaraf etmeye dönük mü acaba?

Garih'in zina etmeyin uyarısına neden 8 bıçak darbesi ile cevap versin katil acaba?

Eyüp mezarlığında zina yapacak kadar düşük bir insanın Garih'ten utanması mümkün mü? Mümkünse bu nasıl bir hınca, hırsa dönüşebilir?

Zina deyince İçişleri Bakanı'nın şu demeci kafamı kurcaladı: "Şimdi bazıları o kişi bilmem ne miydi diye, soruyor. Otopsi raporunda hepsi çıkar. Ama beni ilgilendirmez ki. O, bir cinsel tercihinden ötürü cinayete kurban gitmişse o zaman açıklarız. Yoksa cinsel yaşantısı beni ilgilendirmez".

Bakan'ın Garih'in cinsel tercihi noktasında bir şüphesi, bir bilgisi mi var acaba?

Bir şüphesi varsa, hanımının dahi bilmediği mezarlık ziyaretini bilen dostlarına, onla sürekli "diyalog" halinde olan dostlarına soramaz mıydı acaba?

"Bakan bu iddiayı niye seslendirdi. Hiç olmazsa otopsi raporunu bekleyemez miydi? Demezler mi "ayıp ettin".

Medya üstüne çullanmaz mı?

Bir de bir zani firariden mürteci katil üretmeye çalışan Tuncay Özkan'a ne demeli?

Bu konuda Taha Bey ne der acaba?

Taha Akyol başta olmak üzere milletin soru sormasından fena halde rahatsız olanlar medyanın ortaya attığı malzemeleri delil olarak kabul edip "delilden zanlıya gidin" yönlendirmesini yapanlara ne demeli "acaba"?

Acaba, acaba, acaba...

Sorular, sorular, sorular...

Uzayıp giden sorular içinde en anlamlısı şu iki soru:

Bulgaristan Başbakan Yardımcısının ziyaretinden 1 saat sonra bu cinayet nasıl işlendi?

Garih'i Eyüp mezarlığına götüren sır neydi?

Polis tinerci, firari gibi adresleri takip etmeli. Ancak başta emniyet istihbaratı bu soruların cevabını aramalı. Belki de arıyordu. Umarız aradığı gibi, ağzını sıkı tutmayı da başarıyordur. Kuşlar çok çünkü.
 
İbrahim Berk / diğer yazıları
Megadentistlogo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.