HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 02 TEMMUZ 2022, CUMARTESİ

Adalar yavaş yavaş işgal edildi

27.05.2011 00:00:00
DP Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Aydın'ın Didim İlçesi'nde vatandaşlara seslenerek, "Eşek ve Bulamaç adalarının Yunanlılara ait olduğuna dair hiçbir belge ve iz yok. Yunanlılar zaten uzun zamandır bir iddiada bulunmamışlardı. Son 8 yıl içinde yavaş yavaş adalar işgal edilip bugünkü hale geldi" dedi

YENİ MESAJ - DİDİM

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, Aydın'ın Didim İlçesi açıklarında bulunan Bulamaç ve Eşek adalarının Türkiye'ye ait olduğu görüşünü tekrarlayarak, "Bizim adalarımız ne yazık ki Yunanlıların olmuş, sesimizi dahi çıkarmamışız. Siyasi parti olarak adalardaki amacımıza ulaştık, bizim olan adaların Yunanistan tarafından zapt edildiğini gösterdik. Şimdi sıra hükümette, gerekli adımları mutlaka atmalı" dedi.Zeybek, önceki gün Aydın'ın Didim İlçesi Altınkum Parkı'nda vatandaşlara seslendi. Muğla 1'inci sıra milletvekili adayı Agah Oktay Güner, Genel Başkan Yardımcısı Bünyamin Altunelli ve 300 araçlık konvoy ile Didim'e gelen Zeybek'i, partilileri miting alanında "Bu bayrak inecek, bu asker gidecek" yazılı pankartla karşıladı. Zeybek'in mitingini Türk bayrakları ile 80 - 90 yaşlarındaki Kore gazileri de ön sıralarda izledi. Manisa DP İl Başkanlığı'nın getirdiği 12 metre uzunluğundaki 1.5 metre enindeki "Yar saçların lüle lüle Tayyip sana güle güle", "Adalar Türk'tür, Türk kalacak", "Kardak'ta yaptık, yine yaparız" ve "Çiller Kardak'ta, Zeybek Bulamaç Adası'nda" yazılı pankartlar dikkat çekti. Zeybek'in 1.5 saat süren konuşması sırasında sık sık "Başbakan Zeybek", "Tayyip güle güle" sloganları atıldı.

Resmi görüşmeler yapıldı ancak kaydageçilmediZeybek, Didim'e 9 mil uzaklıktaki Eşek ve 5 mil uzaklıktaki Bulamaç adalarının Yunanistan tarafından kullanılması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zeybek, bu iki ada ile ilgili olarak geçen günlerde resmi olmayan görüşmeler yapıldığını, bu görüşmelerin iki ülke tarafından da kayda geçirilmediğini kaydetti. Bunun üzerine bir DP milletvekili adayı ve ilçe başkanını adalarak giderek incelemelerde bulunduğunu ve gerçeği gördüğünü anlatan Zeybek, şöyle devam etti: "Bizim adalarımız ne yazık ki Yunanlıların olmuş, sesimizi dahi çıkarmamışız. Bizim yaptığımız bu girişim sonunda Yunanlılar Türkiye'de meydanın boş olmadığını, milli haklara sahip çıkan insanlar ve siyasi parti olduğunu anladılar. Bu adalar bizim, bu adaların bizim olduğu çok belli, belgelerden ve kullanımlardan belli. Yunanlılara ait olduğuna dair hiçbir belge ve iz yok. Yunanlılar zaten uzun zamandır bir iddiada bulunmamışlardı. Son 8 yıl içinde yavaş yavaş adalar bugünkü hale geldi. Şimdi o adalara Yunan Cumhurbaşkanı, din görevlisi kara ve hava kuvvetleri komutanları gelip ziyaretlerde bulunuyor. En sonunda anlaşıldı ki kendi adalarımıza ancak pasaport ile gidebilir olduk. Yunanistan oraya sahip olma durumunu çok ileriye götürmüş. Oysaki o adalara uluslararası anlaşmalar gereği askeri tesis yapılamaz, yerleştirilemez. Ayrıca 12 adalar arasında bu iki ada yoktur."

O adalara mutlaka gideceğimZeybek, Eşek ve Bulamaç adalarına bugün için tekne ile gitmeye karar verdiklerini, ancak miting ortamının ardından vazgeçtiklerini belirtti. Namık Kemal Zeybek, şunları söyledi: "Bugün o adaya ben gitseydim, vatandaşlarımız beni yalnız bırakmayacak, peşimizden geleceklerdi. Yüzlerce kişi ile adalara gitmek savaş nedeni sayılabilirdi. Savaş çıkarmak siyasi partilerin işi değildir. Ayrıca tek bir vatandaşımıza bu nedenle zarar gelmesini istemeyiz. Ancak o adalara birgün mutlaka gideceğim. Yunan bayrağı inecek, askeri gidecek ve ben o adalarımızı ziyarete gideceğim. Siyasi parti olarak adalardaki amacımıza ulaştık, bizim olan adalarımızın Yunanistan tarafından zapt edildiğini gösterdik. Siyasi parti olarak tek isteğimiz buydu şimdi sıra hükümette, gerekli adımları mutlaka atmalı. Bu iktidar veya hiçbir iktidar bu zamandan sonra bu adaları gözden çıkarmayı düşünemez."

Kılıçdaroğlu'nu eleştirdiZeybek, konuşmasında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu da Hakkari'deki mitingindeki sözleri nedeniyle eleştirdi. Zeybek, "Deniz Baykal milli duruş sahibiydi, özellikle gönderildi. Kılıçdaroğlu getirildi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başına getirilmesi AK Parti hükümetinin ABD tarafından başa getirilmesi planının bir parçasıdır. CHP, bu yönetimle birlikte Atatürk'ten vazgeçti. Kılıçdaroğlu, Kürt kimliği açıklamaları ile şifreleri verdi. Sıra çözülmesine kaldı. Hakkari'de kendisini dinleyenler CHP'li değil PKK'lıydı. Bu nedenle AKP ve CHP kürt açılımı yapmaya çalışırken PKK saçılımı yaptılar, ülkeyi bölünmeye doğru götürüyorlar" diye konuştu. Yeni anayasa ile bölge valilerini halk seçeceğinin söylendiğini vayrgulayan Zeybek, "Yani valileri PKK'ya seçtirip, ülkeyi böldürmenin adımlarını atıyorlar. İşte son perde böyle oynanacak. Bugün Güneydoğu terör örgütüne teslim edilmiştir. 'Güneydoğuda kepenkleri örgüt zorla kapattırıyor' diyor bakan. Demek ki örgütün zoru, senin zorundan daha güçlü. Sen devletsin be adam, bunu nasıl söylersin? Hiç olmazsa utan da devletin zayıf olduğunu söyleme" dedi.

Yeni Mesaj arşivinde 'tarihte bugün'

Yeni Mesaj Gazetesi arşivi 2001 yılına kadar eksiksiz içerikle erişime açık olup ayrıca tüm arşivde anahtar kelimelerle arama yapmak da mümkündür.

27.05.2010, 27.05.2009, 27.05.2008, 27.05.2007, 27.05.2006, 27.05.2005, 27.05.2004, 27.05.2003, 27.05.2002, 27.05.2001, 27.05.2000, 27.05.1999, 27.05.1998, 27.05.1997, 27.05.1996, 27.05.1995, 27.05.1994, 27.05.1993, 27.05.1992


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2022

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.