HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

AGSK'da tehlikeli gelişme

26.07.2001 00:00:00
Avrupa Birliği'nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) çerçevesinde yeni Avrupa gücünün kuruluşuna ilişkin uygulamaları, Türkiye'nin NATO çerçevesinde koyduğu vetoya karşın bu yıl içinde başlatmaya hazırlandığı bildirildi.

Amerikan savunma çevrelerinin dergisi Defense News'ın haberine göre, başta AB'nin dönem başkanı Belçika ve Fransa olmak üzere bazı AB ülkeleri, Avrupa gücünün, NATO olanaklarından koşulsuz yararlanmasına Türkiye'nin karşı çıkmasına rağmen, AGSK çalışmalarının hızlandırılmasını istedi.

Üst düzey bir Belçikalı yetkili, dergiye açıklamasında, "Türkiye'nin konumu değişmese bile, giderek artan sayıda AB ülkesi, bu koşullarda Avrupa gücü için operasyonel hazırlık kararının verilmesinden yana. Bu karar, bu yıl içinde verilebilir" dedi.

Ankara, Türkiye'nin AGSK çerçevesinde rolüne ilişkin belirsizlik sürdüğü için, Avrupa gücünün, NATO'nun Avrupa'daki olanaklarını koşulsuz kullanmasını veto etmeye devam ediyor. Belçikalı yetkili ise,''AB'nin geleceğinin AB üyesi olmayan bir ülke tarafından engellenmesine artık izin veremeyiz" diye konuştu.

Defense News, AB ülkelerinden İngiltere ve Hollanda'nın bu inisiyatife sıcak bakmadığını, ancak tutumu daha önce ortada olan Almanya'nın, Belçika ve Fransa'nın safına katılmakta olduğunu yazdı. Uzmanlara göre, AB'nin Avrupa gücü için "operasyonel hazırlık" kararı alması durumunda, gücün karargahı ve unsurlarıyla ilgili kuruluş çalışmaları fiilen başlayacak. Ancak çoğunluğu ABD'ye ait olan NATO'nun Avrupa'daki imkanlarının kullanılması mümkün olmadan, Avrupa gücü harekat yapmaya yine de fiilen hazır olamayacak.

NATO yara alır

Dergiye konuşan uzmanlar, Fransa ve Belçika'nın eğiliminin ağırlık kazanarak operasyonel olma kararının verilmesi durumunda, "AB ile Türkiye arasındaki zıtlaşmanın ağırlaşacağı ve Türkiye'nin AB üyeliğinin zorlaşacağı" uyarısında bulundular.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.