HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 26 TEMMUZ 2021, PAZARTESİ

Almanya silbaştan

20.10.2003 00:00:00
Almanya sosyal siteminini yeniliyor. Alman parlamentosu Bundestag'da yapılan oylamalarda vergi reformunun öne çekilmesi, sigara vergisinin arttırılması, vergi kaçıranlara af ve işletme vergisinin modernleşmesiyle ilgili düzenlemeler kabul edildi. Bu oylama maratonu, Başbakan Schröder ve hükümeti için Gündem 2010 kapsamındaki uzun bir yolun ilk adımları. Gündem 2010'a ilişkin aylardır süren tartışmaların ardından sinirler gergindi. Muhalefetteki Hristiyan Birlik partilerinin ekonomi politikaları sözcüsü Friedrich Merz kürsüye çıkıp, bu kargaşadan hükümetin sorumlu olduğunu söyleyince, Meclis Başkanı Wolfgang Thierse tarafından uyarıldı.

İşsizler iş seçemeyecek

Parlamentodaki oylamada, Federal İş ve İşçi Bulma Kurumu'nun modernleştirilmesi ile işsizlik parası ve sosyal yardım alanların istihdam piyasasına zor şartlar altında da olsa daha çabuk kazandırılmasını amaçlayan köklü reformlar öngören yasa tasarısı kabul edilmiş oldu. Böylece sosyal yardım alan kişilerin de kendilerine verilen iş imkanını kabul etmeleri gerekiyor, aksi takdirde kendilerini para cezaları bekliyor. Kabul edilen bu yasanın eyaletlerin temsil edildiği ve muhalefet partilerinin çoğunlukta olduğu Federal Konsey'den de geçmesi gerekiyor. Sorun da burada. Zira iktidardaki Sosyal Demokrat Parti içinde çıkan tartışmalardan sonra, parti içi eleştiriler nedeniyle yapılan ufak değişikleri muhalefet kabul etmiyor.

Vergi reformu öne çekildi

Hükümet tarafından 2005 yılı için planlanan vergi reformunun 2004 yılına çekilmesi de mecliste kabul edildi. Gelecek yıl Almanya'da halkın ve orta ölçekli işletmelerin sırtından 15,6 milyar Euro vergi yükünü kaldıracak olan reformlar muhalefetteki Hristiyan Birlik partileri ile Liberaller tarafından reddedildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.