HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 18 MAYIS 2021, SALI

Askeri yasak bölgeler halka açılıyor

17.10.2005 00:00:00
Askeri yasak bölgeler, bazı faaliyetler için daraltılabilecek, hatta kaldırılabilecek. Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Yasası'nda değişiklik öngören yasa tasarısının, bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi bekleniyor

Tasarıya göre, kara hudutları boyunca tesis edilen askeri yasak bölgelerin sınırları, kamu yararı bulunması kaydıyla milli eğitim, kültür, turizm ve spor amaçlı faaliyetler için Genelkurmay Başkanlığı'nın teklifi üzerine, Bakanlar Kurulu'nca daraltılabilecek veya kaldırılabilecek. TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda geçen yasama döneminde görüşülerek kabul edilen tasarı ile kara askeri yasak bölgeler içinde halkın, özellikle de yabancı uyrukluların ilgi odağı olan tarihi ve turistik bölgelerin gezilmesinde yaşanan sıkıntının aşılması amaçlanıyor. Yabancı uyrukluların birinci derece kara askeri yasak bölgelere girişleri, Genelkurmay Başkanlığı'nın iznine bağlı bulunuyor. Söz konusu kişilerin kültür, turizm ve spor amaçlı faaliyetler için bu bölgelere giriş taleplerinin karşılanmasında sıkıntılar yaşandığı bildirildi.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.