HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 04 AĞUSTOS 2021, ÇARŞAMBA

Az ve hafif ye geç yaşlan

21.05.2001 00:00:00
Az yemenin insan ömrünü uzattığı bildirildi. Uzmanlar özellikle akşamları yenen hafif yemeğin uyku esnasında metabolizmayı yavaşlattığını ve beden ısısını düşürdüğünü belirttiler. İnsanların her geçen gün biraz daha şişmanlaması diyet uzmanlarını harekete geçirdi. Diyet uzmanları, aşırı yemek konusunda insanları uyardı. Aşırı yemenin insan ömrünü kısalttığı noktasında birleşen uzmanlar, genlerin yanı sıra beslenme alışkanlığının da yaşlanmada önemli bir faktör olduğunu söylediler.

Uzun yaşamak için beslenme sistemine dikkat edilmesi gerektiğini eti azaltıp, sebze ve meyveye ağırlık verilmesini isteyen diyetisyenler, akşamları yenen hafif yemeğin uyku esnasında metabolizmayı yavaşlatığını belirttiler. Hafif yemeğin beden ısınını düşürdüğünü, hatta yaşlılığı frenlenlediğini vurgulayan diyet uzmanları, "Lakin yediğimiz ağır bir yemek metabolizmayı harekete geçiriyor. Vücut ısısı, yoğun sindirim faaliyeti esnasında bir hayli yükseliyor. Bunun yanısıra, uykuda dinlenmesi gereken metabolizma, hareketini hiç durdurmadığı için hızla yıpranıyor. Böylece yaşlılığın hızlanmasında önemli bir rol oynuyor" dediler.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.