HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 31 TEMMUZ 2021, CUMARTESİ

Bakan tarımı düşünüyor(!)

01.07.2001 00:00:00
Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Tarım Sigortalarının Teşviki Kanunu'nun biran önce çıkarılmasıgerektiğini kaydetti.

Bakan Gökalp, yaptığı yazılı açıklamada, sosyal ve ekonomik risklerden en fazla tarım sektörünün etkilendiğini, buna rağmen, çiftçiyi ve tarımsal üretimi risklere karşı koruyacak herhangi bir sigorta sisteminin bulunmadığını söyledi.

Gökalp, "İnsanın hayati ihtiyacı olan gıda maddelerini üretmek gibi önemli bir faaliyeti gerçekleştiren tarım sektöründe sigorta sisteminin mutlaka oluşturması gereklidir" dedi.

Bakan Gökalp, Türkiye'nin önemli bir tarım ülkesi olduğunu, halkının yarıya yakının geçmişini tarım sektöründen temin ettiğini ve bu kadar önemli bir sektörde sigorta sisteminin bulunmayışının büyük bir eksiklik olduğunu, bunun da tarımsal üretimin devamlılığı açısından sakıncaları bulunduğunu kaydetti.

Üretici korunacakmış !

ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri başta olmak üzere, dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde, oluşabilecek risklere karşı üreticilerin ve tarımsal materyallerin, korunduğunu belirten Gökalp, şöyle devam etti: "Başta kuraklık, sel, yangın, dolu olmak üzere, çeşitli tabii afetler ile sosyal ve ekonomik risklerin etkilerine en çok maruz kalansektör tarım sektörüdür. İnsanın hayati ihtiyacı olan gıda maddeleriniüretmek gibi, kaçınılmaz bir önem taşıyan üretim faaliyetlerini ve bu faaliyeti gerçekleştiren çiftçilerimizi sigorta güvencesine almak, önemli ve zaruridir.

Bakan Gökalp, tarım sektöründe çalışanların tarımda kullanılan alet ve makineleri, barınak ve tesisleri ekim alanları, hayvanlar ve üretilen ürünler karşı karşıya bulundukları risk ve belirsizliklere karşı teminat altına alınması gerektiğini de kaydetti.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.