HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 05 AĞUSTOS 2021, PERŞEMBE

Beşinci de geldi, yine iptal etti

28.07.2001 00:00:00
Filistin'de hergün birkaç çocuğu öldüren İsrail Ordusu'nun Genelkurmay Başkanı Korgeneral Mofaz, 4 kez ertelediği Türkiye gezisini dün gerçekleştirdi. Dün de bir sürpriz yapan Mofaz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil'i ziyaretini iptal etti! Mofaz'ın gündeminde ise silah satışı vardı

Ziyaretini daha önce 4 kez erteleyen İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Shaul Mofaz, önce gece Türkiye'ye gelerek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ile Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu'nu ayrı ayrı ziyaret etti. Mofaz, dün ülkesine döndü. Korgeneral Mofaz, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'na gelişinde, Orgeneral Kıvrıkoğlu tarafından askeri törenle karşılandı. Konuk Komutan'ın özel defteri imzalamasından sonra görüşmeye geçildi. Görüşmenin başında basın mensuplarının fotoğraf ve görüntü almasına izin verildi. Korgeneral Mofaz, daha sonra Milli Savunma Bakanı Çakmakoğlu'nu ziyaret etti. Kısa süre önce de İsrail Savunma Bakanı'nın Türkiye'yi ziyaret ettiğini anımsatan Çakmakoğlu, bu sık ziyaretlerin Ortadoğu'da dostluk ve iyi ilişkileri geliştirme amacındaki iki ülkenin görevlilerinin karşılıklı üst düzey temasları olarak nitelendirilmesi gerektiğini belirtti. Çakmakoğlu, "Bu ziyaretin Ortadoğu'da bir süredir yaşanmakta olansıcak çatışma ortamının giderilmesine ve bir an evvel kalıcı barışın diyalogla gerçekleşmesine yardımcı olması ümidimi ifade etmek isterim" dedi.

Kısa ziyaretin sebebi

Ziyaretinin İsrail'deki güvenlik durumu nedeniyle kısa süreceğini belirten Korgeneral Mofaz, "Ülkemde olmak ve olayların gidişini kontrol altına almak durumundayım" diye konuştu. Bu arada, Korgeneral Mofaz'ın, öğleden sonra gerçekleştireceği belirtilen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral İlhami Erdil'i ziyareti iptal edildi.

Gündeminde silah satışı vardı

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Shaul Mofaz'ın evrak çantasında "İsrail'in Türkiye'ye satmak istediği silah dosyaları" vardı. İsrail Arrow füzelerini Türkiye ile birlikte üretmek istiyor. Öte yandan, Türkiye'nin tank modernizasyonunu kapmak için Almanya ve Ukrayna ile birlikte yoğun mücadele veriyor.


logo

Beşyol Mah. 502. Sok. No: 6/1
Küçükçekmece / İstanbul

Telefon: (212) 425 10 66
Faks: (212) 424 69 77
E-posta: [email protected] [email protected]


WhatsApp haber: (0542) 289 52 85


Tüm hakları Yeni Mesaj adına saklıdır: ©1996-2021

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir. Yeni Mesaj Gazetesi'nde yer alan köşe yazıları sebebi ile ortaya çıkabilecek herhangi bir hukuksal, ekonomik, etik sorumluluk ilgili köşe yazarına ait olup Yeni Mesaj Gazetesi herhangi bir yükümlülük kabul etmez.